Gündem
17 Haz 2019 00:17 Son Güncelleme: 17 Haz 2019 00:27

Gazeteciden çalınan hafıza kartı poliste çıktı

İddianamede, 'hafıza kartlarını Ö.H. adlı kişinin yolda bulup, polise verdiği' iddia edildi.

Google Haberlere Abone ol

Gazeteci Hayri Demir'in evinden çalınan fotoğraf makinesine ait iki adet hafıza kartı, hakkında açılan davanın iddianamesine 'delil' olarak girdi. Demir, hafıza kartında yer alan kayıtların haber takibi için çektiği görüntüler olduğunu söyledi.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, Ankara'nın Çankaya ilçesinde oturan gazeteci Hayri Demir'in evine, 28 Şubat 2017'de, 'hırsız' girdi. Eve giren kişi ya da kişiler, odada masanın üzerindeki para dolu kumbarayı almak yerine sadece çekmecedeki fotoğraf makinesine ait iki tane hafıza kartını götürdü. Demir'in ihbarı üzerine eve gelen polisler, parmak izi araştırması yapıp, tutanak tuttu.

Demir, bu olaydan günler sonra, 16 Mart 2017'de gözaltına alındı. Bu işlem sırasında ev araması da yapıldı. 8 günlük gözaltı sürecinin sonunda Demir'e, sorgusunda, haber amacıyla gittiği Suriye'de çektiği fotoğraflar 'delil' olarak gösterildi. Demir, ifadesinin ardından 24 Mart'ta adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, yaklaşık iki yıldır yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak Demir hakkında 'terör örgütü üyesi olmak ve terör örgütü propagandası yapmak'tan iddianame düzenledi. Demir, okuduğunda evinden çalınan hafıza kartlarının delil olduğunu gördü. İddianamede, 'hafıza kartlarını Ö.H. adlı kişinin yolda bulup, polise verdiği' iddia edildi.

Hayri Demir, savcılık ifadesinde, Suriye'nin kuzeyine gazetecilik faaliyeti kapsamında gittiğini belirterek, "Bu görüntülerin internet ortamında yer alıp almadığını bilmiyorum. Habercilik gereği çektiğim bu anonslu görüntüler, attığım hali ile İMC TV, Hayat TV, Van TV, Gün TV başta olmak üzere birçok yayın organında yayımlandı. Bunun dışında herhangi biriyle paylaşmadım. Gazetecilik gereği birçok paylaşım yaptım. Bunlar arasında herhangi bir suç teşkil edebilecek paylaşımlara gazetecilik kimliğim gereği özellikle dikkat ettim. Çünkü gazetecilik aynı zamanda tarafsız olmayı da gerektiren bir durum" dedi.