Gündem
30 Nis 2015 11:48 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:30

Gazeteci Sedef Kabaş, ağır cezalık oldu!

17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmasına verilen takipsizliğe tepki amacıyla tweet attığı için evi basılarak gözaltına alınan gazeteci Sedef Kabaş bugün hakim karşısına çıktı.

Gazeteci Sedef Kabaş, 26 Kasım 2014'te Twitter hesabı üzerinden 17 Aralık'a verilen takipsizlik kararına tepki gösteren paylaşımlarda bulundu

. ‘17 Aralık soruşturmasını kapatan savcıyı unutmayın' mesajıyla Hadi Salihoğlu'nun fotoğrafını paylaşan Kabaş, ‘terörle mücadelede görev alan kişileri hedef göstermekle' suçlandı. Savcı Vedat Yiğit, Kabaş hakkında 5 yıla kadar hapis cezası istedi. Yiğit, Kabaş'ın gözaltına alınmasının ardından İstanbul Başsavcısı Hadi Salihoğlu aleyhinde farklı hesaplardan atılan tweet'lerden de Kabaş'ı sorumlu tutmuştu.

GAZETECİLER VE SİYASİLER ÇAĞLAYAN'DA

Sedef Kabaş'ın, Çağlayan Adliyesi'ndeki duruşmasına Zaman Gazetesi Yazarları Mümtaz'er Türköne ve Abdülhamit Bilici'nin de aralarında bulunduğu birçok gazeteci takip etti. Ayrıca duruşmada CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal ve Sezgin Tanrıkulu da hazır bulundu. Mahkeme dava hakkında görevsizlik kararı vererek dosyayı ağır ceza mahkemesine gönderdi.

'POLİSİ BEKLETTİN' DAVASI DA VAR

5 yıla kadar hapsi istenen Gazeteci Sedef Kabaş için 'polisi kapıda beklettiği' gerekçesiyle bir iddianame daha bulunuyor. 5 Ocak'ta ikinci defa adliyeye çağrılan Kabaş, polisleri kapıda beklettiği için Savcı Yiğit'e ifade verdi. Polislerin şikayetçi olmadığı Kabaş 'görevli memura direnme ve hakaret'le suçlandı. Kabaş hakkında Savcılık bir iddianame daha hazırladı, 5 yıl hapsini istedi.