Kültür Sanat
01 Şub 2023 09:50 Son Güncelleme: 01 Şub 2023 14:01

Gazeteci Coşkun Bel’den yeni kitap: ‘Sağlıkta 20 Büyük Sorun ve Çözüm Yolları"

38 yıldır sağlık yazarlığı yapan tecrübeli gazeteci Coşkun Bel’in, ‘Sağlıkta 20 Büyük Sorun ve Çözüm Yolları" isimli yeni kitabı okuyucusuyla buluştu.

Uzun yıllar büyük gazetelerde sağlık yazarı olarak görev yapan gazeteci kökenli Coşkun Bel, ülkemizde kanayan bir yaraya dönüşen sağlık sorunlarının nasıl önleneceğine dair bir kitap yazdı…
Adı: “Sağlıkta 20 Büyük Sorun ve Çözüm Yolları”
Akılcı sağlık politikalarıyla hastalıkların hızını kesmek, kontrol altına almak mümkünken, halkımızın önemli bir bölümü hastalıklarla boğuşuyor.
Devlet hastanelerinde “Randevu sistemi” çöktü.
Sadece randevu sorunu değil, ülkemizin onlarca sağlık sorunu bulunmaktadır…
Coşkun Bel kitabında, sağlık sorunlarını tek çatı altında toplayıp, her bir sorunu yakın plandan ele alarak, çözüm üretmenin en akılcı ve sürdürülebilir bir yöntem olduğuna dikkat çekiyor…
Sağlık sorunları uzmanı Coşkun Bel, son kitabında Türkiye’nin sağlıkla ilgili 20 temel sorununu mercek altına alarak, akılcı çözümler üretiyor…
Uzun yıllar ülkemizin sağlık sorunlarına odaklanan, ulusal basında binlerce makale yazan, araştırmalar yapan, çok sayıda kitap kaleme alan Coşkun Bel’in en son eseri olan “Sağlıkta 20 Büyük Sorun ve Çözüm Yolları” adlı kitabından çok şey öğreneceksiniz.

Önsözünü Sözcü yazarı Rahmi Turan'ın yazdığı kitapta Coşkun Bel; özel hastaneler, kronik hastalıklar, tıp eğitimi, sağlıkta şiddet, hastanelerde randevu sorunu, sağlıkta liyakat, ilaç ve aşı, çevre sağlığı, tıbbi teknoloji gibi daha birçok önemli sağlık sorununu detaylarıyla ortaya koyarak, sorunların nasıl çözüme kavuşacağını anlatıyor.
Ülkemizde bugüne kadar sağlık sorunlarına ve çözüm yollarına yönelik böylesine kapsamlı bir kitap yazılmadı.

Coşkun Bel kimdir?

Coşkun Bel, çok sevdiği gazetecilik mesleğine 1985 yılında, Sabah Gazetesi’nde başladı…Günaydın, Sabah, Bugün ve Meydan gazetelerinde muhabir olarak görev yaptı…Gözcü ve Sözcü gazetelerinde sağlık muhabirliği ve köşe yazarlığı yapan Bel, 30 yılı aşkın gazetecilik mesleğinin son 25 yılında, toplum sağlığının iyileştirilmesine katkı sunan yazılar kaleme almıştır. Sağlık sisteminin aksayan yönlerini mercek altına alan Bel, hastane kapısına düşen vatandaşın çektiği sıkıntıları köşesine taşıyarak, vatandaşın gözü, kulağı sesi olmuştur.Basında çalıştığı 30 yılı aşkın süre içinde birbirinden ilginç birçok röportaj yaptı. Hazırladığı araştırma yazıları, tefrika olarak çalıştığı gazetelerde yayınlandı. Sağlık alanında yaptığı çalışmalarından dolayı pek çok ödüle layık görüldü…

Aldığı ödüller:

1996 Yılında İstanbul Sağlık Müdürlüğü ‘Sağlık Ödülü’. 2001 Yılında Türkiye Eğitim Kültür Sağlık Vakfı ‘Uluslararası Onur Ödülü’2003 Yılında Türk Kalp Vakfı ‘Sağlık Ödülü’. 2005 Yılında Parlamento Dergisi ‘Başarılı Sağlık Yazarı’ Ödülü. 2006 yılında Meclis Haber Dergisi, ‘Yılın Gazetecisi’ ödülü. 2018 yılında Türk Böbrek Vakfı, ‘Onur Ödülü’ 2001 yılında İstanbul Tabip Odası ‘Güncel Yazılar’ ödülü. Yine 2007 yılında İstanbul Tabip Odası’ndan ‘Yazılı Basın Araştırma’ dalında ödül almıştır.  

Yazdığı kitaplar:

Coşkun Bel’in, 2002 yılında ‘Kanımızı Nasıl Emiyorlar? Sağlıkta Dönen Dolaplar’ adlı kitabı yayınlanmıştır…Bel ayrıca, 2016 yılında ‘Sağlıkta Kırmızı Alarm’ adlı kitabını kaleme almıştır…Coşkun Bel, 2019 yılında, ‘Ağlama Anne’ adlı kitabı yazmıştır…2021 yılında ise ‘Sağlıkta Hapı Yuttuk’ adlı kitabını kaleme almıştır.