Gündem
07 Kas 2019 17:03 Son Güncelleme: 07 Kas 2019 17:08

Gazeteci Atakan Sönmez'e 10 ay hapis cezası

Cumhuriyet Gazetesi eski internet haber müdürü Atakan Sönmez, Afrin yönelik operasyon ile ilgili gazetenin internet sitesinde yayınlanan haberler nedeniyle bugün hakim karşısına çıktı.

Gazeteci Atakan Sönmez'e 10 ay hapis cezası

Afrin yönelik operasyon ile ilgili gazetenin internet sitesinde yayınlanan haberler nedeniyle Cumhuriyet Gazetesi eski internet haber müdürü Atakan Sönmez hakkında açılan davanın karar duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sönmez'e 10 ay hapis cezası veren mahkeme, hükmün infazını geriye bıraktı.

“Zincirleme örgüt propagandası” iddiasıyla yargılanan Sönmez’in hazır bulunduğu duruşmaya avukatı da katıldı.

Kimlik tespitlerinin ardından söz alan Sönmez, yeni yargı paketi ile sadece haber niteliği  taşıyan yazılar ile ilgili dava açılmayacağını belirterek, beraat talebinde bulundu. 

Avukatların savunmasının ardından söz alan iddia makamı bir önceki celsede sunduğu Sönmez’in “zincirleme örgüt propagandası yapmak” suçundan cezalandırılmasını talebini yeniledi. 
 
10 AY HAPİS CEZASI
 
Duruşmaya verilen kısa bir aradan sonra karar veren mahkeme Sönmez’e, "Örgüt propagandası yapmamakla birlikte örgüt açıklamalarını haber yaptığı" gerekçesi ile 10 ay hapis cezası verdi. 
Mahkeme hükmün infazını ise geriye bıraktı.