Gündem
03 Ara 2016 10:28 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 22:13

Futbol dünyasını sarsacak belge iddiası; Ronaldo, Mourinho ve Mesut Özil'in adı geçiyor

Cristiano Ronaldo, Jose Mourinho, Mesut Özil... Futbol dünyası yeni bir sızıntı ile çalkalanıyor.

Aralarında L'Equipe, Der Spiegel ve El Mundo gibi önemli gazetelerin muhabirleri yedi ay süren bir araştırmacı gazeteciliğe imza attılar ve aralarında çok önemli yıldızların ve kulüplerin yer aldığı bir vergi kaçırma sistemini ortaya çıkardılar.

Goal'de yer alan habere göre, Avrupalı 12 gazete, önümüzdeki üç hafta boyunca, Football Leaks kapsamında çok önemli belgeleri yayınlayacaklarını açıkladılar.

Belgelere göre, Ronaldo, "vergi cennetleri" olarak bilinen Karayip ülkelerinden Birleşik Krallık Virjin Adaları ve Avrupa ülkesi İsviçre'deye kayıtlı şirketler üzerinden, İspanya devletinden toplamda 150 milyon Euro'luk vergi kaçırdı.

Portekizli yıldız, menajeri Jorge Mendes tarafından organize edilen bir şema dahilinde, ilk olarak 2009 - 2014 yılları arasında Birleşik Krallık Virjin Adaları'ndaki Tollin isimli şirket aracılığıyla 74.8 milyon avro; ikinci olarak ise imaj haklarını kapsayan 2015 - 2020 dönemi için ise 31 milyon avroluk vergi kaçırdı. Diğer saptamalarla birlikte Ronaldo'nun kaçırdığı vergi miktarının 150 milyonu bulduğu konuşuluyor.