Gündem
13 Oca 2013 12:23 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 14:37

FRANSA BASINI BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN HOLLANDE'E FIRÇASINI KONUŞUYOR!

Fransız basını Başbakan Erdoğan'ın Hollande'yi eleştirmesine ve izah istemesine geniş yer verdi..

Aralarında PKK kurucularından Sakine Cansız'ın bulunduğu üç Kürt militanının Paris'te öldürülmesi olayı, Fransız medyasında geniş biçimde yer almayı sürdürüyor.

Gazeteler, Kürtlerin Paris'te yaptığı gösteriye ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ya yönelik eleştirilere dikkat çekerken "Kürtler ve Türkler Paris'e baskı yapıyor" gibi ifadeleri kullandı. Haber ve yorumlarda özellikle "Hollande, teröristlerle ne görüştüğünü dünyaya açıklamalı" diyen Erdoğan'ın Hollande'dan izah istemesine vurgu yaptı.

Le Monde: Erdoğan Hollande'ı eleştirdi
Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Monde "Üç Kürt militanın öldürülmesi ardından Kürtler ve Türkler Paris'e baskı yapıyor" başlıklı haberinde Cumartesi günü 15 binden fazla insanın Paris sokaklarında gösteri yaptığını, Almanya ve birçok Avrupa ülkelerinden gelen Kürtlerin öldürülen üç kadına saygı gösterisinde bulunduğunu kaydetti.

Le Monde, Türkiye'den gelen tepkilere de yer verdi. Bu çerçevede "Türkiye, bir soruşturma ve bir açıklama talep ediyor" diyen gazete, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son konuşmasına dikkat çekerek "Sayın Erdoğan, kadınlardan birini tanıdığını söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ı eleştirdi" diye yazdı.

Journal du Dimanche: Erdoğan izah istiyor
Pazar günleri yayımlanan Journal du Dimanche da, konuya ilişkin haberlerinden birinde Kürt toplumunun "siyasi bir cinayet" olarak nitelediği öldürmeleri kınamak üzere 10 bin kişinin Cumartesi günü Paris'te toplandığına dikkat çekti.

JDD, "Erdoğan, izah istiyor" başlıklı diğer bir haberinde ise "Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ı bu hafta Paris'te öldürülen ve PKK ile bağları olan üç Kürt militanından biri ile temasları nedeniyle bir açıklama yapmaya davet etti" diye yazdı.