Fox TV’nin yaz dizisi başladı! Aşk yok, mantık yok, intikam belki!

Medyaradar'ın usta sinema-tv yazarı Murat Tolga Şen, dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Uyarlama modası yaz dizilerine de sıçradı. Yapımcılığını No:9 Productions’ın üstlendiği, yönetmen koltuğunda Murat Öztürk’ün oturduğu, senaryosunu Özlem İnci Hekimoğlu ile Nil Güleç Ünsal’ın 16 bölümlük bir Kore dizisinden uyarladığı “Aşk Mantık İntikam” dün akşam Fox TV’de başladı.

Dizinin başrollerini Burcu Özberk, İlhan Şen, Burak Yörük ve Melisa Döngel paylaşırken, onlara Günay Karacaoğlu, Zeynep Kankonde, Mehmet Korhan Fırat, Süleyman Atanısev, Sevda Baş, Ceren Koç, Birgül Ulusoy, Murat Karasu ve Mehmet Yılmaz gibi deneyimli isimler eşlik ediyor.

Bu yaz dizilerini izleyenlerin en takıldığı şey, başrollerin arasındaki kimya. Eğer o tutarsa en ipe sapa gelmez senaryolar bile izleniyor. Bakınız; Sen Çal Kapımı.

Burcu Özberk, Kore dizisi uyarlamaları söz konusu olduğunda çekik gözleri yüzünden ilk tercih. Daha önce de Ojakgyo Brothers isimli diziden uyarlanan Aslan Ailem adlı TRT dizisinde oynamıştı. Burcu Özbek sektörde her daim iş bulan biri, epeydir başrole çıkıyor ancak 1 sezondan fazla devam eden dizisi de yok gibi. Onu son izlediğimiz Çocukluk dizisinin ekran macerası, çok iddialı bir iş olmasına rağmen sadece 11 bölüm sürebilmişti. 

Dizinin jönü İlhan Şen ise modellikten oyunculuğa geçen ve popülaritesi giderek artan bir isim. Yüzüyle değil ama ses rengi ve tonlamasıyla Uraz Kaygılaroğlu’nu hatırlatıyor. 

Aşk Mantık İntikam, birkaç gün önce başlayan Baht Oyunu’nu hatırlattı. Orada da garsonluk yapan şaşkın bir güzel vardı, burada da öyle. Bu arada dikkatimi çekiyor, orada boşanacak bir çift varken burada boşanmış bir çiftin macerasına seyirci oluyoruz. Genç evliliklerinde-boşanmalarında bir artış mı var acaba, istatistiklere bakmak gerek.

Buradaki çiftimiz daha okul zamanlarında tanışmış, Esra kızımız Ozan çocuğun düzenli işi var diye aşık değilken evlenmiş ama çocuk evlilikleri sırasında bazı projeleri gerçekleştirebilmek adına ekonomik durumlarını zorlamış, eve icra gelmesine falan sebep olmuş. Babası da bu türden bir hayırsız olan kızımız da dayanamamış, koymuş çocuğu kapının önüne ve boşanmış ama çocuğun idealleri boşandıktan sonra gerçekleşmiş, çok zengin bir şirket patronu olmuş. Kızımız ise garsonluğa devam!

Çift yıllar sonra zoraki bir karşılaşma yaşıyor. Çocuk bunun sonrasında kızı şirketine davet ediyor, kız umutlanıyor, süsleniyor püsleniyor gidiyor ama olay başka! Meğer çocuk, kıza, “bu parayı al, bir daha da benim adımdan kimseye bahsetme” demek için çağırmış. Kızımız gururlu, çeki yırtıyor ve bir Arzu Film klasiği olan Bizim Aile’deki Yaşar Usta tiradını andıran bir trip atıp gidiyor.

Esra gururlu bir kız, senaryo buna inanmamızı istiyor ama Ozan zengin olmasaydı o buluşmaya gider miydi? Gitmezdi! O zaman dizinin ismindeki Aşk kısmının üstünü çizelim, bu daha çok mantıkla açıklanabilir. Daha doğrusu, mantıkla maskelenen fırsatçılıkla… Dizideki bütün karakterler paranın etrafında dönüyorlar. Hayatın gerçeği belki bu ama bir yaz dizisinde bu kadar yoğun işlenmesi tuhaf hissettiriyor.

Dizide birbirleriyle bu yaz didişecek iki gencin dışında iki de ayak bağı karakteri var. Ozan’la aynı şirketteki, ona yanık bir zengin kızı olan Çağla ve ilerleyen bölümlerde Esra’ya takılıp kalacak olan Çağla’nın kardeşi Çınar. Çağla karakterini Sen Çal Kapımı bittikten hemen sonra buraya transfer olan Melisa Döngel canlandırıyor. Bu kez alanı daha geniş, çok yakında onu esas kız olarak izleyeceğimizden eminim. Tabi, sarışınlardan başrol olmaz laneti yakasını bırakırsa…

Aşk Mantık İntikam dizisi, Halk TV’deki sansasyonel İsmail Saymaz - Veyis Ateş yayınına rağmen izleyici çekip tüm gruplarda ilk 10’da yer almayı başardı. Ortada çok farklı bir iş yok, dram-komedi dozu iyi ayarlanmış bu dizide de aşkı değil aşkın inatlaşma halini izliyoruz ama AB seyircisi diziyi sevmiş gibi görünüyor. Yeni başlayan yaz dizilerindeki en yüksek reytingli açılışı yaptı, bakalım devamını getirebilecek mi?

MURAT TOLGA ŞEN