Fox TV yine şaşırtmadı! Uzak Şehrin Masalı değil Şiddeti ve Cinneti!

Dizinin adı Uzak Şehrin Masalı ama ben masal falan değil yine bir şiddet ve cinnet draması izledim.

Dizinin adı Uzak Şehrin Masalı ama ben masal falan değil yine bir şiddet ve cinnet draması izledim. Fox TV böyle işler sipariş edip yayınlamayı çok seviyor. Açıkçası Uzak Şehrin Masalı için ne yazacağımı bilmiyorum çünkü daha önce defalarca kez yazdığımdan farklı cümleler kurmamı gerektiren bir ilk bölüm izlemedim. Yine töre yine kadına şiddet!

Dizinin yönetmen koltuğuna Mustafa Şevki Doğan oturmuş, senaryosunu Can Sinan yazıyor. Başrollerinde Aslıhan Güner, Barış Kılıç, Timur Acar ve Begüm Birgören karşımıza çıkıyor. Sakın ola ki hikâye Kars’ta geçiyor diye beklentinizi yüksek tutmayın. Baştaki şahane Kars görüntüleriyle derlenmiş introyu saymazsak konaklarda birbirine bağıran insanlardan gayrısını göremeyeceksiniz.

Televizyon dünyası arz-talep kanunlarına göre şekillenir. Eğer insanlar müze eserlerinin tanıtıldığı programlara kilitlenip onları izleselerdi günümüz televizyonculuğu farklı olurdu. Ben de sürekli eleştiriyorum bu yayıncılık anlayışını ancak her şeyin seyirciye göre şekillendiğini de unutmamak gerek. Yine de, seyircinin bu birbirinin aynı “kadına şiddet” dizilerinden artık sıkılmaya başladığını varsayıyorum, daha doğrusu umuyorum. Bunların en iyilerini, daha doğrusu en uç örneklerini zaten izledik. Uzak Ülkenin Masalı ise iyice suyunun suyu bir iş. Kış ekranında tutunup devam ederse sürpriz olur.

Geçtiğimiz yıl katıldığım bir programda, “Eskiden ekranlarda alkol, sigara veya seks gibi aykırı bazı durum ve maddelerin gösterilmesi serbestti. Şimdi hepsi yasak. Ucuz reyting uğuruna ekranda gösterilebilecek tek bir durum kaldı o da şiddet. İki insanı kavgaya tutuştur, bizim millet ya gider kavgayı ayırır ya da uzaktan sessiz sakin izler ama ne olduğunu merak eder. Kavga reyting yapıyor. O nedenle ucuz reyting peşinde koşan yapımcılar genellikle şiddet içerikli program ve dizilere yöneliyorlar” demiştim.

Sözlerimin arkasındayım. Televizyonda gösterilecek hiçbir şey kalmadı, şiddetten başka. Sevişen, öpüşen insanları gösteremezseniz birbirini döven insanları gösterirsiniz çünkü dikkat çekmek zorundasınız. Fox TV yıllardır bu formüle uygun siparişleri ekrana sunan bir kanal. Uzak Şehrin Masalı’nın bu kanalda yayınlanmasına hiç şaşırmadım. Her dakika birilerinin cinnet geçirdiği bu diziyi yayınlandığı kanalı bilmesem bile yine Fox TV dizisi derdim.

Tehdit duygusunu köpürtmek adına dizi kötülerinin gücü iyice abartılı sunulmaya başlandı. Dün izlediğim İçimizden Biri’de nüfuzlu bir adam havalalanında elini kolunu sallayarak adam kaçırıyordu. Burada da kamyonla express trenin önünü kesiyorlar, fantastik!

Ha bir de, bu kadına şiddet dizilerinde mümkün mertebe estetikçiye yüz vermeyen kadın oyuncular bulup oynatmalı. Eskiden takma kirpikle köylü kadını oynayan Yeşilçamlılara gülerdik. Şimdi de sıradan insanların öykülerini izlerken her yeri yapılı birine rastlayınca yabancılaşıyor insan.

Yazacak çok bir şey yok, gündüz yayınlanan cinnet şovlarına doymadıysanız, Pazar gecenizi dertlenerek geçirmek istiyorsanız, kadına şiddeti eleştiriyormuş gibi yapıp sonuna kadar sömüren bu diziyi de izleyebilirsiniz. Uzak Şehrin Masalı bana çok uzak bir iş, ilk bölümün reytingi yüksek geldi ama dişli rakipler ekrana çıkınca o iş de değişir. Bu dizinin çok ömrü olacağını sanmıyorum. İyi seyirler…

MURAT TOLGA ŞEN

murattolga@gmail.com