Fox TV yine aynı diziyi çekmiş! Masumiyet’te hiç kimse masum değil!

Hülya Avşar, Mehmet Aslantuğ, Deniz Çakır, Selen Uçer ve Asena Tuğal gibi isimlerden oluşan deneyimli bir oyuncu kadrosunun Serkay Tütüncü, İlayda Alişan, Ozan Kaya Oktu gibi gelecek vaat eden gençlerle birlikte oynadığı ilişki ve entrika draması Masumiyet’in ilk bölümü dün akşam Fox TV’de yayınlandı. Bu dizi, kanalın bu yıl sürdüğü en iddialı işlerden biri, genel olarak kanalın drama anlayışına da uygun ancak ilk bölüm reytingleri beklendiği kadar yüksek değildi. AB’de 6. Sıradan giriş yapan dizi Total’de ancak 9. olabildi. Gecenin birincisi olan Kuruluş Osman’ın 1/3 kadar izlenmesi var.

Ünlü oyuncular bir diziyi kurtarabilir mi?

Masumiyet dizisi, reytinglerine bakılınca, oyuncuları yüzünden bile merak edilmemiş gibi duruyor. Daha önceki dizilerde yazdığım bir olgu gün ışığında parlamaya devam ediyor. Artık kimse bir diziyi o dizide çok ünlü birileri var diye izlemiyor. Ne Hülya Avşar’ın ne Mehmet Aslantuğ ne de diğerleri…

Çünkü Mehmet Aslantuğ ve Hülya Avşar gibi iki büyük ismin dönüş dizisi böyle olmamalıydı. Masumiyet’in senaryosu tıpkı geçtiğimiz Pazar yayınlanan Kardeşlerim’de olduğu gibi, daha önce defalarca uygulanmış bir reçete üzerinden ilerliyor. Bu formül dizilerinde neyin ne olacağını tahmin etmek çok kolay. Artık bölüm boyunca oraya buraya yerleştirilen kıtırlar ya da twistler bile işe yaramıyor. Seyirci doydu, “bunu mu izleyeceğiz saatler ve haftalarca” deyip kanal değiştiriyor. Bu yılın en çok izlenen iki işi neden Masumlar Apartmanı ve Kırmızı Oda? Doğru cevap; daha önce çekilen işlere benzemedikleri için…

Ulusal kanal dizilerine yeni hikayeler lazım diyorum ancak bunun için de yeni hikayeciler gerekiyor. Aynı isimlerin yazdığı aynı dizileri izleyip duruyoruz. Masumiyet’i yazan Sırma Yanık’ın önceki işlerine bakarsanız aynı fotoroman hikayesini izlediğinizi fark edeceksiniz. Zengin ve kötü niyetli bir genç, onun elinde heder olan, aşka inanıyor gibi görünen ama asıl derdi sınıf atlamak olan saf bir kız, gizli kapaklı ilişkiler, hemen sonrasında 3. sayfa haberi olacak bir felaket ve ardından yaşananlar… Onun yazdığı dizilerde genç kadınların başına gelenler korkunç!

Masumiyet’in Kadınları…

Yeni dizi bir süredir ekrandan uzak duran bazı oyuncuları izlemek demek. Masumiyet, tıpkı Yasak Elma gibi, kadınların rekabetiyle genişleyecek bir hikâye, bu dizide erkekler aksesuar.

Rekabetçi kadınlar hikayesi için düzgün bir cast yapılmış ancak Masumiyet’in kadın oyuncularını izlerken “ne yapmışlar kendilerine böyle” diye düşündüm. Özellikle Deniz Çakır ve Asena Tuğal… İkisi de beğendiğim oyuncular ama yaptırdıkları abartılı estetik müdahaleler yüzünden ekranda yapay duruyorlardı. O elmacık kemiği saplantılı dizi estetikçisi kimse yakalayıp engel olsunlar! Haddini aşan benzetmem için özür dilerim ancak kabartma tozu serpilmiş gibi duran suratlar izlemek istemiyorum. Sermayesi oyunculuk olan ama mimik yapamayan insanlar... Ne diyeyim, Allah akıl-fikir versin!

Masumiyet’in ilk bölümüne uzun uzun yazmaya gerek yok aslında. Yapımcılar ve kanallar yıllardır bunları yazıp satıyorlar ve kimsenin aklına “biz niye aynı hikâyeyi çekiyoruz” diye sormak gelmiyor. Aynı iyiler-kötüler, aynı olay örgüsü ve hatta fonda çalan aynı yaylılar… Dizinin müziklerini Tuna Hizmetli ve Hakan Yeşilkaya yapıyor ama ben niye her seferinde Toygar Işıklı ezgileri dinliyorum? Türk dizisi müziği diye artık karikatüre dönüşmüş bir şey var. Yapmayın, etmeyin!

Dizide ilk bölümde parlayan tek bir isim var, o da deneyimli ve yetenekli Selen Uçer… Esas kızın annesini o oynamalıydı. Deniz Çakır ne kızının kararlarını değiştirmeye çalışırken ne de başına gelenlerden sonra hastanede feryat-figan ederken yeterince etkileyici değil, sebebini yukarıda yazdım.

Masumiyet ünlü oyuncularını merak edenlerin birkaç bölüm üstüne düşeceği ama sonra şimdiki reytinglerini bile arayacak bir iş gibi duruyor. Fox’un artık aynı entrika dizilerini çekme meselesi üzerine ciddi ciddi kafa yorması gerekiyor.

Son cümle; bölümü en heyecanlı yerde bitiriyor, seyircinin esas kızın öldüğünü sanmasını sağlıyor sonra hemen 2. bölüm fragmanını yayınlayıp öyle bir şey olmadığını açık ediyorsunuz. 2. bölümü izlemek için oluşan merak duygusu yerle bir! Azıcık dikkat edin bunlara…

Murat Tolga Şen