FOX TV haber kanalı açarsa kendi ayağına sıkar mı?

Şayet bu kanal açılırsa başına gelecek isimler zaten hali hazırda bu işi Fox TV’de güçlü bir şekilde yapanlar olacak. Bu aslında Fox TV için bir tür oğul verme hadisesine dönüşecektir.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir basın toplantısında, Fox muhabirinin sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Fox, önce gazete olsun, ciddi bir medya mensubu olsun" diyerek tepki göstermişti.

Konunun geri kalanı siyaset yazarlarının ilgisine muhtaç ama bu beyanın, Fox TV için yol gösterici olduğunu düşünüyorum zira kanal tarafında bu konuda zaten yeterince olgunlaşmış, beklemiş bir heves var. Özellikle Fatih Portakal ve İsmail Küçükkaya'nın Fox Haber kanalı projesini tutkuyla istediğini tahmin ediyorum.

Fox’un ana haber bülteni her günün reyting listesine ilk 3 sıradan girerken nasıl olmasın! Ülkemizde haber kanalları izleniyor, vatandaşın siyasete ilgisi büyük ve bu kanallardaki haberleri, tartışma programlarını takip ediyorlar ama mevcut kanalların hiçbiri tarafsız değil, bunu çok fazla belli ediyor ve izleyen üzerinde etkili olamıyorlar.

A Haber gibi adı çıkmış, ülkenin yarısının hiç uğramadığı, çöpte bulduğu bilgisayar oyunu hilelerinden Fetö’nün şifreli haberleştiği gibi inanılmaz(!) haberler yapan kanallardan bahsetmiyorum. Yıllardır izlenen, bir şekilde seyircinin genelini tavlamış olan NTV, CNN Türk gibi majör haber kanalları da hızla o algıya sürükleniyor. Son olaylardan sonra CNN Türk’ün marka değeri sıfırlandı bile denebilir. Bu kanal, taraflı yayıncılığa getirdiği seviye yüzünden CHP tarafından boykot edildi. İsim hakkı bile tehlikede... Daha önce bunun bir benzeri yaşandı mı bilmiyorum ancak bu açıkça bir medya skandalıdır.

Demem o ki, vatandaşın gözü kulağı olacak, ona doğruyu ulaştırıp olabildiğince tarafsız yayın yapacak bir haber kanalı ve hatta gazete için ülkede İklim müsait, toprak verimli.

Zaten, Medyaradar Fox Networks Group Türkiye'nin yeni bir haber kanalı için çalışma başlattığını, FOX TV’nin kurmay takımının 6 aylık bir hazırlık sonucunda oluşturdukları projede son sözün İngiltere'deki Fox İnternational yönetimi tarafından söyleneceğini duyurmuştu. Akıllarında gazete çıkarmak yoktu ama şimdi ona bile hevesli olabilirler çünkü herkes ciddiye alınmak ister. Fatih Portakal dahi “bir gazetemiz yok ama, haber kanalı da etkili. Genel Müdürümüze söyleriz, gazete de etkili olabilir bence." diyerek bu işe ne kadar hevesli olduğunu gösterdi.

Medyanın seçmen üzerindeki etkisini en iyi ülke yönetimindekiler bilir, bunu sağlamak için de çok uğraşırlar. Türkiye’nin son 20 yılı medya savaşlarıyla geçti. Koca imparatorluklar yıkıldı ya da el değiştirdi ama mevcut medyayı satın alıp iktidar açısından sakin bir limana bağlamak şu saatten sonra akıl karı değil. Hürriyet’in el değiştirdikten sonraki tiraj kaybı, Star’ın kapanması vs. İnsanlar artık kendi iradelerinin izdüşümü olan şeyleri okuyacakları ya da izleyecekleri kanallara yöneliyor, bulamıyorlarsa da bırakıyorlar.

Bu iklimde, Fox’un haber kanalı pek çok şeyi değiştirebilir ama her akşam reyting listesinin başına demirleyen Fox TV, kendi kurduğu bir haber kanalıyla kendi topuğuna sıkmak da istemiyor olabilir. Şayet bu kanal açılırsa başına gelecek isimler zaten hali hazırda bu işi Fox TV’de güçlü bir şekilde yapanlar olacak. Bu aslında Fox TV için bir tür oğul verme hadisesine dönüşecektir. Sonrasında hem Fox hem de Fox Haber iki güçlü kovan olarak yaşamaya devam edebilir mi? Gün boyu Fox Haber izleyen seyirci akşam da açıp Fox TV’nin haber bültenini izler mi?

Bakalım neler olacak, bekleyecek ve göreceğiz.

Murat Tolga Şen - murattolga@gmail.com / sosyal medya: @murattolga