Gündem
20 Kas 2012 09:46 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 14:23

FOTO MUHABİRLERİNDEN MALİYE BAKANI ŞİMŞEK'E 'YÜKSEK ÖTV' ŞİKAYETİ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kendisini ziyarete gelen Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu üyelerini fotoğrafladı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. Başkan Rıza Özel, Başkan Yardımcıları Arif Akdoğan ve Yüksel Pektekin, Genel Sekreter Hamza Şahin, Yönetim Kurulu Üyeleri Bülent Karadaş ve Raşit Aydoğan ile dernek üyesi Ali Ünal’dan oluşan TFMD yönetimini elinde fotoğraf makinası ile karşılayan Bakan Şimşek, ayrılmadan öncede kendisini ziyaret eden heyeti fotoğrafladı. Üniversite yıllarında fotoğrafa merak sardığını açıklayan Maliye Bakanı Şimşek, o yıllardan bu yana profesyonel fotoğraf ekipmanı kullandığını söyledi. Uzun yıllardır fotoğraf çektiğini dile getiren Şimşek, ileride bir fotoğraf sergisi açmak istediğini de belirtti.

Ziyaret sırasında Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel, fotoğraf makinalarındaki yüzde 20 olan ÖTV’nin çok yüksek olduğunu anlattı. Bir çok gazetecinin kendi parasıyla aldığı ekipmanı kullandığını da sözlerine ekleyen Özel, yüksek verginin sektörde kayıt dışı ekonomiyi canlı tuttuğunu, piyasada kaçak fotoğraf makinalarının ucuz olduğu için tercih edildiğini söyledi. Bakan Şimşek ise 2003 yılından bu yana uygulanan fotoğraf makinalarındaki ÖTV ile ilgili olarak bir çalışma başlatacağı müjdesini verdi. Ziyaret sırasında Ali Ünal’dan kullandığı fotoğraf makinası ile ilgili bilgi alan Bakan Şimşek’e TFMD Başkan Yardımcısı Arif Akdoğan’da çektiği bazı fotoğrafları hediye etti.