Televizyon
22 Kas 2012 15:37 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 14:24

FLAŞ! RTÜK, BEYAZ TV VE TV 8 İÇİN TOPLANIYOR!

RTÜK, Fırat Aydınus'a ve Galatasaray taraftarlarına yönelik yayınları dolayısıyla harekete geçti.

FLAŞ! RTÜK, BEYAZ TV VE TV 8 İÇİN TOPLANIYOR!

Yorumcu Erman Toroğlu’nun yayında Galatasaray taraftarlarına yönelik olarak söylediği "hayvan" sözü ile Hakem Fırat Aydınus'un evinin önündeki yayın nedeniyle büyük tepki çeken Beyaz TV'deki program için RTÜK harekete geçti.

Spor programlarında gerilimin giderek tırmanması üzerine RTÜK spor programlarının yapımcıları ve sunucularıyla bir araya gelecek. RTÜK’ten yapılan açıklamada, son dönemde spor programlarında gerilimin yükseldiğine ve buna bağlı olarak izleyicilerden gelen şikayetlerin giderek arttığına dikkat çekildi.

EN ÇOK ŞİKAYET SPOR PROGRAMLARINA

İzleyicilerin son olarak 18 Kasım 2012 tarihinde Beyaz TV’de, Hakem Fırat Aydınus’la ilgili yorumların yapıldığı Beyaz Futbol programına ve TV8’de yayınlanan, Erman Toroğlu’nun Galatasaray taraftarlarına yönelik ifadelerinin yer aldığı Telegol programına yoğun tepki gösterdikleri bildirildi.

Söz konusu programlarda kullanılan üslubun tepkilere yol açtığı vurgulanarak, sadece iki spor programı ile ilgili olarak 19-21 Kasım 2012 tarihleri arasında izleyicilerden 4 bin 464 adet şikaet geldiği belirtildi. 19-20 Kasım 2012 tarihinde RTÜK’e gelen bildirimlerde Telegol programı en çok şikayet alan program olarak kaydedildi. İki günde gelen toplam 4 bin 546 adet bildirimin 4 bin 135 adedinin (yüzde 91) TV8’de yayınlanan Telegol programı hakkında olduğu bildirildi. Beyaz TV’deki Beyaz Futbol programıyla ilgili olarak da RTÜK’e 329 şikayet geldi. İzleyiciler sosyal medyadaki RTÜK’e ait hesap üzerinden de tepkilerini gösterdiler.

FIRAT AYDINUS’A YÖNELİK AĞIR İFADE

18 Kasım 2012 tarihinde Beyaz TV’de yayınlanan Beyaz Futbol programında, yorumcular tarafından argo ifadeler kullanılmış, Hakem Fırat Aydınus’a yönelik ağır ifade ve yorumlara yer verilmişti.

HAYVAN SÖZÜ

İzleyicilerin yoğun şikayetlerine neden olan, 19 Kasım 2012 tarihinde TV8’de yayınlanan Telegol programında ise, Manchester United futbol takımı ile Galatasaray futbol takımının şampiyonlar ligi müsabakası için yurda gelen konuk ekibi karşılamaya giden taraftarların yaptıkları taşkınlıkları ekrana getirilmişti. Program konuğu Erman Toroğlu, “Bunu yapanlar hayvandır. Bakın bunu yapanlar buradakiler hayvandır… Bu hayvan ve köpekler Türkiye’nin imajını yerlerde süründürüyorlar…” yorumunu yapmıştı.

CEZA GÜNDEMDE

Her iki programla ilgili olarak RTÜK uzmanları tarafından yapılan tespitleri içeren raporların, Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun 27 Kasım günkü toplantısında değerlendirilerek karara bağlanması bekleniyor.