Polemik & Kulis
11 Nis 2013 09:43 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:07

FLAŞ! FLAŞ! FLAŞ! FETTAH TAMİNCE AÇIKLADI; STAR MEDYA GRUBU'NU SATIYORUZ!

Rixos Otellerinin patronu ve Star Medya Grubu'nun ortağı Fettah Tamince, "Star Medya Grubu'nun satışı için masaya oturduk" dedi.

Rixos Otellerinin patronu ve Star Medya Grubu’nun ortağı Fettah Tamince, The Wall Street Journal Türkiye’ye "Petkim’in sahibi Socar ile Star Medya Grubu’nun satışı için masaya oturduk" dedi.

Henüz görüşme aşamasında olduklarını ve satış konusunda kesin bir anlaşma olmadığını ifade eden Tamince "Kesinleşen bir bilgi olduğu taktirde biz gerekli açıklamayı yapacağız" dedi. İki grup anlaşırsa, doğalgaz dağıtım alanındaki ortaklıklarını medya sektörüne de taşımış olacak.

Wall Street Journal Türkiye’den Ayşegül Akyarlı Güven’in haberine göre  Socar, konu hakkında bir açıklama yapmıyor, buna gerekçe olarak da "Rekabet Kurumu onay süreci"nden bahsediyordu. Rekabet Kurumu’nun onayı bir şirketin devri ya da bir ortak girişim kurulması durumunda gerekli olduğu için Socar’ın Türkiye’de medya sektöründe bir alım yapacağı bu açıklamayla kesinleşmiş oldu.

BERAT ALBAYRAK: "GÖRÜŞMÜYORUZ"

Haberin ardından ullaştığımız Sabah ATV’nin sahibi Çalık Grubu CEO’su Berat Albayrak "Böyle bir görüşme yok. Yazarsanız yalnış olur" açıklaması yaptı. "Masadayız" açıklaması ise yurtdışındayken ulaştığımız Star Medya Grubu’nun ortağı Fettah Tamince’den geldi.
 Star Medya Grubu bünyesinde Star Gazetesini ve Kanal 24 Televizyonunu barındırıyor. Fettah Tamince 2009 yılından bu yana Star Medya Grubu’nun ortağı. Tamince’nin Star Medya Grubu’ndaki diğer ortağı ise eski milletvekili Tevhit Karakaya. Tamince, Star hisselerini 2009 yılında, Ethem Sancak’tan devralmıştı. Sancak, bu hisse devriyle medya patronluğuna veda etmişti.

UZANLAR, TMSF, ALİ ÖZMEN SAFA
 
Bu Star Gazetesi için ilk el değiştirme haberi değil. Uzanlar’dan TMSF’ye geçen Star Gazetesi 2006 yılında ihale ise 5 milyon 150 bin dolara Kıbrıslı işadamı Ali Özmen Safa’ya satılmıştı. Safa, ihalenin ardından teklifini yükseltmiş ve gazete için 8 milyon dolar ödemişti. Star Medya Grubu daha sonra gazetenin yanısıra Kanal 24’ü oluşturarak yayın hayatına soktu. Büyümesini Karamel TV ile de sürdürdü.
 
SOCAR TURKEY MEDIA AZERBAYCAN’DA ATV’Yİ SATIN ALDI
 
Yeni kurulan medya şirketinin Socar Turkey Medya’nın Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev. Şirketin tek sahibi ise Azerbeycan devlerine sahip olan Socar Turkey Enerji. Socar medyada bugün bir atılım yaptı. Grup Azerbaycan’ın devlet kanalı "Azad Azerbaycan"ı satın aldı. Kanalın kısa adı "ATV". Socar, Azerbaycan’daki bu kanalın ismini "CBC" (Caspian Broadcasting Company) olarak değiştirmeyi planlıyor.
 
Bu arada Socar’ın Türkiye’de geçtiğimiz hafta kurduğu bir şirket daha var. Şirketin ismi Azoil, iş konusu ise mağazalarda benzin, mazot, dizel, biodizel, LPG, CNG perakende ticareti yapmak. Yani aslında akaryakıt istasyonları açmak. Şirket Ocak ayında EPDK’dan aldığı akaryakıt dağıtım lisansının ardından Gürmen Grubu’nun Başkanı Remzi Gür ile akaryakıt dağıtım alanında ortak çalışacağı 3 şirket kurmuştu.
 SIRADA AKARYAKIT İSTASYONLARI VAR

Türkiye’deki faaliyetlerine 2008 yılı Mayıs ayında başlayan Socar’ın yine Türkiye’de agresif bir büyüme içinde olmak istediği biliniyor. Şirketin hedefleri içinde beş yıl içinde 15 milyar dolar ciro ile Türkiye’nin üç büyük holdinginden biri olmak var. Ayrıca Socar’ın 2023 hedefi ise yılına kadar Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik Entegrasyonu’nu tamamlayarak Türkiye’nin en büyük üretim gücü haline gelmek var.