Gündem
11 Oca 2018 16:48 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 01:56

Flaş! Flaş! AYM'den Mehmet Altan ve Şahin Alpay'a tahliye kararı

Mahkeme, tutuklu yazarlar Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın bireysel başvurularıyla ilgili nihai kararını verdi.

Flaş! Flaş! AYM'den Mehmet Altan ve Şahin Alpay'a tahliye kararı
Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, bugün yaptığı toplantıda FETÖ'nün kapatılan yayın organı Zaman Gazetesi eski yazarlarından Şahin Alpay ve yazar Mehmet Altan ile Cumhuriyet Gazetesi Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay’ın bireysel başvurularını görüştü.

Anayasa Mahkemesi’nin, 6’ya karşı 11 üyenin oy çokluğuyla Alpay, Altan ve Günay'la ilgili hak ihlali kararı verdiği belirtildi. Yüksek Mahkemesi’nin Şahin Alpay ile Mehmet Altan’ın tahliyelerine hükmettiği ifade edildi. Turhan Günay ise Cumhuriyet Gazetesi davasında daha önce tahliye edilmişti.

Mehmet Altan, darbe girişimini önceden bildiği iddiasıyla 10 Eylül 2016’da gözaltına alınarak 22 Eylül 2016’da tutuklanmıştı. FETÖ’nün kapatılan yayın organı Zaman yazarı Şahin Alpay da 30 Temmuz 2016’da tutuklanmıştı.

"CUMHURİYET DAVASI İÇİN DE EMSAL"

Cumhuriyet gazetesi yargı muhabiri Alican Uludağ, sosyal medya hesabından, kararın Cumhuriyet davasına da emsal olacağını yazdı. Uludağ şu ifadeleri kullandı:

"Anayasa Mahkemesi, Cumhuriyet davası kapsamında 9 tutuklu kalan gazetemiz Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay ile tutuklu yazarlar Mehmet Altan ve Şahin Alpay'ın başvurusunda hak ihlali olduğuna karar verdi. Altan ve Alpay tahliye edilecek. Cumhuriyet davası için de emsal."

ÇARPICI GEREKÇELER

AYM Mehmet Altan hakkında verdiği kararda tutuklamanın hukuki olmaması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna hükmetti ve oybirliğiyle karar verdi.

Tutuklanma dolayısıyla ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine ilişkin iddianın da kabul edilebilir olduğuna hükmeden Yüksek Mahkeme, bu konuda hak ihlali olduğuna oybirliğiyle karar verildi.

Gözaltının hukuka aykırı olması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın ise başvuru yollarının tüketilmemiş olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verildi.

Mahkeme, Şahin Alpay hakkında da benzer gerekçelerle karar verdi. Alpay hakkında tutuklamanın hukuki olmaması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna oybirliğiyle karar verdi.

AYM Alpay’ın tutuklanma dolayısıyla ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna da karar vererek hak ihlali olduğuna oybirliğiyle karar verdi.

Alpay’ın kötü muamele yasağının ihlal edildiğine ilişkin iddiasının ise açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna oybirliğiyle karar verildi.