Dünya
04 Eki 2022 07:22 Son Güncelleme: 04 Eki 2022 07:23

Fırlatılan füze sonrası ülke alarma geçti! ‘Geliyor, terk edin…’

Sık sık yaptığı balistik füze denemeleriyle bölgede tansiyonu artıran Kuzey Kore'den yeni bir fırlatma daha geldi. Kuzey Kore'nin balistik füze denemesi, Japonya'da alarma neden oldu. Vatandaşlara sığınaklara girin uyarısı yapıldı.

Kuzey Kore'nin yaptığı yeni balistik füze denemesi, bölgede alarma neden oldu. Başta Japonya olmak üzere tüm dünyada tansiyonu sık sık yükselten Kuzey Kore'nin fırlattığı bu füze, Japonya'nın üzerinden geçti.

"SIĞINAKLARA GİRİN" UYARISI

Fırlatma yapıldığı öğrenildikten sonra Japonya hükümeti, füzenin, Hokkaido bölgesine ilerlediğini duyurarak vatandaşlara, binaları terk ederek sığınaklara girmesi uyarısında bulundu.

PASİFİK'E DÜŞTÜ

İlerleyen saatlerde Japon yetkililer, balistik füzenin, ülkenin 3 bin kilometre uzağına, Pasifik Okyanusu'na düştüğünü açıkladı. Öte yandan okyanustaki gemilere, "Düşen nesnelere yaklaşmayın denilirken, halka ise "Binaları terk edin" uyarısı yapıldı.

Yaşananlar sonrası Ulusal Güvenlik Konseyi acil olarak toplandı. Japonya Başbakanı Fumio Kişhida, Kuzey Kore'nin füze denemesini "barbarlık" olarak niteledi ve kınadı.