Gündem
23 Mayıs 2022 11:11 Son Güncelleme: 23 Mayıs 2022 11:27

Firar ettiği iddia edilen askerin kemikleri Hasdal Kışlası'nda bulundu; 21 yıl sonra şehit sayıldı!

İstanbul’daki Hasdal Kışlası’nda askerlik yaparken ailesin ‘firar etti’ haberi verilen İsmet Işık’ın öldürüldüğü ortaya çıktı. Kemikleri kışlada gömülü bulunan Işık’a ‘şehit’ unvanı verildi.

İstanbul'daki Hasdal Kışlası'nda askerliğini yaparken kaybolan Piyade Er İsmet Işık'ın (21) firar ettiği iddiası ortaya atıldıktan 14 yıl sonra 2 asker tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Kaybolduktan 19 yıl sonra kışlada gömüldüğü yerde kemikleri bulunan Işık'a ailesinin başvurusu üzerine 21 yıl sonra şehitlik unvanı verildi.

Konyalı İsmet Işık, 2000 yılında İstanbul’daki Hasdal Kışlası’nda vatani görevini yapmaya başladı.

Usta birliği olarak da kışlada kalan Işık, kantin sorumlusu yapıldı. Ancak Işık, 24 Haziran 2001’de bir arkadaşının yanına çay içmeye gideceğini söyledikten sonra ortadan kayboldu.

FİRAR ETTİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

Ertesi sabah askeri yetkililer, Konya’daki baba Durmuş Işık’ı arayıp, oğlunun kantindeki 800 lirayı alıp, firar ettiğini bildirdi. O dönemde yapılan tüm aramalara rağmen İsmet Işık’ın izine rastlanmadı.

14 yıl sonra 2 asker tarafından gasp edilerek öldürüldüğü ortaya çıkan, kaybolduktan 19 yıl sonra ise kışlaya gömülen cesedinden geriye kalan kemikleri bulunan Piyade Er İsmet Işık’ın ailesi, oğullarının şehit kabul edilmesi için başvuruda bulundu.

21 yıl sonra şehitlik unvanı Işık’a verildi. Işık için bugün öğle namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılındı okundu.