Polemik & Kulis
27 Haz 2019 18:24 Son Güncelleme: 27 Haz 2019 18:27

Fikret Bila'nın yeni adresi neresi oldu?

Deneyimli gazeteci, son olarak Hürriyet'in Genel Yayın Yönetmenliği'ni üstlenmişti.

Türkiye medyasının kıdemli isimlerinden olan; siyaset, ekonomi, devlet ve bürokrasi üzerine analiz, yorum ve kitaplarıyla bilinen Fikret Bila , yazılarıyla T24'e katılıyor. Fikret Bila'nın ilk yazısı pazartesi günü T24'te olacak.

Çalışmaları çok sayıda gazetecilik ödülüne değer görülen, yaklaşık 30 yıllık Ankara gazeteciliği deneyiminin ardından önce Milliyet, ardından Hürriyet gazetelerinin Genel Yayın yönetmenliklerini üstlenen Fikret Bila, yazılarını T24'te sürdürmeye karar verdi. Fikret Bila; pazartesi, çarşamba ve cuma günleri düzenli olarak yayımlanacak yazılarının yanı sıra sıcak gelişmelere ilişkin yorum, analiz ve kulis bilgileriyle de T24 okurlarının karşısına çıkacak.
 
Fikret Bila kimdir?
 
Fikret Bila, 1979 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1977 yılında, öğrenciyken, Yankı dergisinde başladı, daha sonra Nokta dergisinde de çalıştı.

Mezuniyetinin ardından parlamento adına devlet ve yerel yönetimler üzerinde denetim yapan Sayıştay'ın sınavını kazanarak denetçi oldu.

1980-1985 yılları arasında Sayıştay denetçisi olarak görev yapan Bila, Gazi Üniversitesi’nden 1986 yılında doktora derecesi aldı.
 
Sayıştay yıllarının ardından gazeteciliğe dönen Bila, Milliyet gazetesiyle özdeşleşen isimlerden biri oldu, muhabirliğin ardından Milliyet Ankara İstihbarat Şefliği'ne getirildi. 

Orhan Tokatlı'nın yerine getirildiği Milliyet Ankara Temsilciliği döneminde CNN Türk’te Ankara Kulisi programını sundu. 

Bila, uzun süre "Yön" başlıklı köşesinde günlük yazılar yazdığı Milliyet'in Demirören grubuna satılmasının ardından, 30 Temmuz 2013'te Genel Yayın Yönetmenliği görevine getirildi. Bila, 8 Haziran 2016'ya kadar sürdürdüğü bu görevin ardından Milliyet'ten istifa ederek, 1 Ağustos 2016'dan itibaren köşe yazarı olarak Doğan Medya Grubu bünyesinde bulunan Hürriyet'e geçti.

Fikret Bila, Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın Genelkurmay Başkanlığı'nda eleştirilere karşı verilen yedi cevabı içeren "Karargâh rahatsız" başlıklı kulis haberi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile hükümetin sert tepkisi ve eş zamanlı olarak başlatılan ‘cunta’ soruşturması sürecinde görevden alınan Sedat Ergin’in yerine 1 Mart 2017’de Hürriyet Genel Yayın Yönetmenliği'ne getirildi. Fikret Bila, Doğan Medya Grubu'nun Mart 2018'de Demirören grubuna satılmasının ardından 18 Mayıs 2018'de Hürriyet gazetesinden istifa etti. Bila ocak ayında Halk TV'de haftalık program yapmaya başladı.

Uzun süre Milliyet Yayın Koordinatörlüğü yapan müteveffa gazeteci Hikmet Bila ile kardeş olan Fikret Bila'nın çalışmaları Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Abdi İpekçi, Çağdaş Gazeteciler Derneği gazetecilik ödüllerine değer görüldü.

Bila'nın "Komutanlar Cephesi", "Ankara'da Irak Savaşları", "Hangi PKK: Satranç Tahtasındaki Yeni Hamleler", "Phoenix: Ecevit'in Yeniden Doğuşu" başlıklı kitapları yayımlandı.