Gündem
12 Kas 2020 12:26 Son Güncelleme: 12 Kas 2020 14:11

FETÖ'den tutuklu spiker hakkında istenen ceza belli oldu

15 Temmuz Darbe Girişimi'nden sonra yürütülen operasyonlarla yakalanan Bugün TV ve Kanaltürk TV Genel Yayın Yönetmeni ve spiker Erkan Akkuş hakkında açılan davada 15 yıla kadar hapsi isteniyor.

Google Haberlere Abone ol

15 Temmuz Darbe Girişimi'nden sonra yürütülen operasyonlarla yakalanan Bugün TV ve Kanaltürk TV Genel Yayın Yönetmeni ve spiker Erkan Akkuş hakkında açılan davada 15 yıla kadar hapsi isteniyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında aranan Kanaltürk eski spikeri Erkan Akkuş, ihbar üzerine İzmit'te 21 Ağustos'ta yakalanmıştı.

DAVA AÇILDI

Sabah’ın haberine göre; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca ifadesine başvurulan Akkuş, 'Silahlı Terör Örgütü Üyesi Olmak' suçundan tutuklama istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilmiş ve İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği'nde sorgusu yapılan Akkuş, tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne gönderilmişti. Emniyet ve savcılık sorgusunda örgütle ilişkisi olduğu iddialarını reddeden Akkuş hakkında savcılık, FETÖ ile bağlantısı olduğu iddiasıyla dava açtı.

"ÜLKEMİZ İÇİN YAPILAN MİLLİYETÇİ FAALİYETLERİ BENİ ETKİLEMİŞTİ"

İddianamede Akkuş'un ifadesinde anlattığı, "Bu yapının hakkında özel bir bilgiye sahip değilim. Ben bu yapının üyesi değilim. Bu yapının hiçbir faaliyetine yani gizli ve benzeri faaliyetlerine iştirak etmedim. Hiçbir karar alıcı mekanizmasında bulunmadım. Kanaltürk isimli yerde çalışırken bu yapının sohbetlerine 2-3 defa gittim. Sohbetlerden bir şey anlamadım hatta uyuyakaldım. Bu yapının yurtdışındaki okullarında ülkemiz için yapılan milliyetçi faaliyetlerini biliyordum, bu beni etkilemişti. Afrika'da su kuyuları açma gibi faaliyetleri basından görüyordum ve beni bu yapının etkileyen tarafları bunlardır." ifadelerine yer verildi. Hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan spiker, Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanacak.