Gündem
30 Ağu 2016 09:40 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 21:30

FETÖ soruşturması kapsamında 35 gazeteci için gözaltı kararı!

Fetullahçı terör örgütünün medya yapılanmasına ilişkin yeni bir operasyon başlatıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılığı tarafından yürütülen oprerasyonda 35 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

İstanbul, Ankara ve İzmit'te düzenlenen operasyonda, Nurullah Öztürk, Rasih Yılmaz, Murat Aksoy, Abdullah Alparslan Akkuş, Dinçer Gökçe, İskender Yunus Tiryaki, Levent Arap, Ömer Şahin ve Ayhan Şimşek gözaltına alındı. Diğer 18 şüphelinin ise yurt dışına çıktığı tespit edilirken, 8 şüpheliyi arama çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Gözaltı kararı bulunan isimler arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışmanı ve Halk Tv programcısı, Cemaat'in Millet gazetesi yazarı Murat Aksoy, hurriyet.com.tr editörü Dinçer Gökçe, Millet gazetesi yazarı Ergun Babahan, eski Haliç Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Osman Özsoy ve Meydan Gazetesi eski Ankara Temsilcisi Ömer Şahin, Sabah Gazetesi eski Dış Haberler Müdürü Alparslan Akkuş da bulunuyor. Ergun Babahan, Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna saldırı sonrasında, "Faşizme destek veren herkes bedelini ödeyecektir” mesajıyla tepki çekmiş, hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

YAVUZ BAYDAR'IN EVİNDE ARAMA

Eski Sabah Okur Temsilcisi, eski Bugün yazarı Yavuz Baydar'ın da evinde arama yapıldı. T24'ün haberine göre Baydar ve eşi evde olmadığı için kapıyı çilingirle açan polisin, arama ve tutanak tuttuktan sonra evden ayrıldığı bildirildi.

EYÜP CAN VE ATİLLA TAŞ'DA MI ARANIYOR?

Sabah’ın iddiasına göre ayrıca, kapanan Radikal gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can, kapanan Meydan gazetesi yazarı Atilla Taş, kapanan Zaman gazetesi temsilcisi Kerim Balcı, Türk Solu Dergisi’nden Gökçe Fırat, kapanan Zaman gazetesi yazarı İhsan Yılmaz, kapanan Bugün gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt, Fethullah Gülen’in yeğeni Samanyolu TV spikeri Kemal Gülen de gözaltı listesinde yer alıyor.

ATİLLA TAŞ’TAN YANIT

Sabah’ın haberine, Twitter’dan yanıt veren Atilla Taş, “Hakkımda gözaltı kararı olsa haber verirler herhalde, kaçak falan da değilim. Kaçacak korkacak bir şeyim de yok zaten. Yerim yurdum belli. Yaram yok ki gocunayım. Söyleyin nereye veriyoruz ifadeyi, hemen geleyim!” diye yazdı.NEYLE SUÇLANIYORLAR?

Hakkında gözaltı kararı verilen şüphelilerin, örgüt ile bağlatılı oldukları ve çalıştıkları basın yayın organları ile sosyal medya üzerinden FETÖ terör örgütü lehine propaganda yaptıkları öne sürülüyor.