Gündem
14 Nis 2012 17:25 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 13:32

FETİH 1453 GUARDIAN GAZETESİNDE MANŞET OLDU!

Fetih 1453 filmi bugün İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesinin kültür sanat sayfasına manşet oldu!

Google Haberlere Abone ol

Guardian'ın sanat sayfasındaki manşet: "Yine imparatorluk gibiyiz: Türklerin gönlünü fetheden Osmanlı destanı"

Konu, Fetih 1453 filmi...
İşte Türkiye'de gişe rekorlarını alt üst eden filmle ilgili yazılan yazıdan bazı satırlar:

"Türban ve testosteron dolu "Fetih 1453" milyonlarca Türk'ün kalbindeki milli gururu kabartıp tüm gişe rekorlarını kırdı. Film Türkiye'nin damarlarında hala dünyayı fethedecek kudrette kan dolaştığının teyidi olarak gösteriliyor.

TARİHİ GERÇEKLERİ ÇARPITIYOR
Filmdeki dini öğelerin Başbakan Erdoğan'ın 'dindar nesil yetiştirme' vizyonu ile de örtüştüğünü belirten Guardian, okullarda gösterilmesi çağrıları olsa da filmin bazı tarihi gerçekleri çarpıttığı eleştirisinde bulunuyor:

"Sultan safında savaşan Rumlar, duvarları koruyanlardan fazlaydı; son taarruz sabahında askerler arasında Meryem'e dua edenlerin sayısı neredeyse Allah'a dua edenler kadardı."

SIRP GÜMÜŞ MADENLERİNDEKİ ORTODOKSLAR
Gazete, surların altında tünel açarken tekbir getiren lağımcıların ise aslında Sırp gümüş madenlerinden toplanmış Ortodokslar olduğunu belirtiyor.

Filmin Türkiye'de geniş yankı bulup tartışıldığını kaydeden Guardian, şöyle noktalıyor yazıyı:

"Türkiye'de hiç bir şey milliyetçilik gibi satmıyor. Filmin 17 milyon dolarlık bütçesini üç kez katlayan filmin yönetmen ve yapımcısı Faruk Aksoy, şimdi Atatürk'ün İngilizleri püskürttüğü Gelibolu hakkında bir film planlıyor. Filmin Churchill'in en parlak tasviri olmayacağına bahse girebilirsiniz."