Gündem
18 Haz 2014 23:06 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:19

Fethullah Gülen'e Azerbaycan şoku

Azerbaycan'da, Fethullah Gülen cemaatiyle bağlantılı olduğu belirtilen eğitim kurumları kapatıldı.

Uluslararası Eğitim Merkezi bünyesinde olan ve Gülen Cemaati ile  bağlantılı olduğu belirtilen Araz Kursları ile ona bağlı eğitim kurumlarının  kapatılmasına karar verildiği bildirildi

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi'nden (SOCAR) yapılan açıklamada,   Azerbaycan Uluslararası Eğitim Merkezi (UEM) kurucularının bugünkü toplantısında,  Merkezin bünyesindeki "Araz Kursları ile ona bağlı eğitim kurumlarının  kapatılmasına karar verildiği bildirildi.

Açıklamada, UEM bünyesinde faaliyet gösteren "Araz Kursları" ile onun  kurucusu olduğu diğer eğitim kurumlarının getirdiği ek mali yük ve projenin  yönetim zorlukları dikkate alınarak, söz konusu kurumların feshedildiği  vurgulandı.

Araz Kursları'nın faaliyetini, yükseköğretim kurumları kabul sınavları  bitinceye kadar sürdüreceği, kapatılan eğitim kurumlarındaki öğrencilerin ve  çalışanların yasal haklarının temin edileceği kaydedildi.

Söz konusu eğitim kurumlarındaki öğrencilerin ve öğretmenlerin, yeni  ders yılına kadar başka yerlere yerleştirilmesi için gerekli işlemlerin  yapılacağı aktarıldı.

SOCAR, geçtiğimiz yıl Gülen cemaatine ait Çağ Öğretim İşletmelerini  bünyesine almış ve Uluslararası Eğitim Merkezi isimli yeni kurum oluşturmuştu.  Böylece, Çağ Öğretim İşletmelerine bağlı 13 şubesi bulunan Araz Kursları, 10  lise, 1 gimnazyum ve Kafkas Üniversitesi, Uluslararası Eğitim Merkezi çatısı  altında faaliyet göstermeye başlamıştı.