Gündem
22 Mar 2021 16:06 Son Güncelleme: 22 Mar 2021 16:14

Fenerbahçe'den İstanbul Sözleşmesi açıklaması

Fenerbahçe Kulübü, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı kararnamesiyle iptal edilen İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin açıklamada bulundu.

Google Haberlere Abone ol

Fenerbahçe Spor Kulübü, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çıkmasına ilişkin bir açıklama yayımladı. Sarı-lacivertlilerin yaptığı açıklamada, "Kadınlar ve kız çocukları için toplumumuzu aynı noktada olmaya davet ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

Fenerbahçe resmi hesabından yapılan açıklama şöyle:

"Geride bıraktığımız hafta sonu İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine dair kararı üzülerek öğrendik.   Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin, kadın erkek eşitliğinin sağlanması adına hayata geçirdiği HeForShe kampanyasını iki yıldır destekleyen, kadınlar ve kız çocuklarının toplumda ve sporda özgürce, eşit şartlar altında yer alması adına pek çok çalışma yürüten, kadınlara yönelik şiddetin insan hakları ihlali olduğunu bilerek en yüksek sesle; 'Kadına Şiddet Suçtur! Ortak Olma Seyirci Kalma!' diyen FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ olarak, sözleşmenin yürürlükten kaldırılmasının toplumsal sonuçlarından endişe duyduğumuzu vurgulamak istiyoruz. Kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığı ve şiddeti önlemeye yönelik önemli bir adım olan İstanbul Sözleşmesi’ni tüm toplumumuzun ortak menfaati için gözetmemiz gerektiğine inanıyoruz ve bu doğrultuda fesih kararının yeniden gözden geçirilmesini talep ve rica ediyoruz.  

Saygılarımızla."