Gündem
24 Şub 2017 14:17 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 22:30

Fazıl Say, piyanist Dengin Ceyhan’ın tutuklanmasına isyan etti: İnsanlığa sığmaz!

Piyanist Fazıl Say, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan piyanist Dengin Ceyhan’la ilgili sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Fazıl Say, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'hakaret' ettiği iddiasıyla tutuklanan Ceyhan'la ilgili sosyal medya hesabından  açıklama yaptı.

Say, "Fotoğraftaki kelepçeli eller ve o insan Cziffra değil. Dengin Ceyhan. Türk piyanisti. 1992 doğumlu. Suçu ne anlaşılmadı. Tutuklandı. Hapiste. Şöyle diyor gerçekler: Bir piyanist; 1 gün çalışmazsa kendi anlar. 1 hafta çalışmazsa, meslektaşları anlar… 1 ay çalışmazsa bütün dünya anlar…. Saat işliyor beyler…yürek sizin" diye yazdı.

İŞTE FAZIL SAY'IN O PAYLAŞIMI

Genç piyanist 'ın kelepçeli fotoğrafını paylaşan Fazıl Say şöyle yazdı:

"György Cziffra.

Ve Dengin Ceyhan…

Bu akşam Budapeste'de György Cziffra festivalinde çaldım.

Hikayeyi anlatalım;

Macar piyanist Zciffra 1930-40'ların piyano dahisiydi. En büyüğüydü.

Aynı zamanda besteci ve emprovizasyoncuydu (doğaçlama müzik yapardı)

Bende pek çok kayıdı var. Gerçekten öyledir. Hikaye şöyle devam ediyor; Cziffra baskı rejiminden kurtulmak için 1950'lerde Macaristan'dan batıya kaçmayı dener. Başaramaz. Yakalanır. 3 yıl hapis yatar. İşkence görür. Parmaklarını ve bileklerini kırarlar. Sonra 3 yıl taş kırma işine sürerler. Cziffra'nın piyano hayatı bir daha asla eskisi gibi olamayacak şekilde bitirilir. Hapisten çıkınca yine kaçar. Bu sefer başarır. Fransa'ya yerleşir. Müzik okulu kurar. Onunla idare eder.. bugün Cziffra'nın dehasını unutturmamak için Macarlar festival yapıyor. Dünyanın en büyük müzisyenleri davet ediliyor. Bu utanç ile yüzleşiyorlar. Cziffra'yı yaşatıyorlar. Ben de bu akşam tamamı hıncahınç dolu Liszt akademisi salonunda, hayranı olduğum Cziffra için çaldım. UTANÇ ölümden ağır bir histir…

Fotoğraftaki kelepçeli eller ve o insan Cziffra değil.

Dengin Ceyhan.

Türk piyanisti.

1992 doğumlu.

Suçu ne anlaşılmadı.

Tutuklandı. Hapiste.

Bu fotoğraf yılın fotoğrafıdır.

2017 Türkiye'si.

Ünlü bir söz var, onu söyleyeyim, biraz çelebilik, biraz yürek biraz da tarihin acımasız gerçeğinin nasıl vuracağının yukarıdaki Cziffra-Macaristan örneği ile hatırlatayım istedim. Hukuk!

Şöyle diyor gerçekler;

Bir piyanist;

1 gün çalışmazsa kendi anlar.

1 hafta çalışmazsa, meslektaşları anlar…

1 ay çalışmazsa bütün dünya anlar….

Saat işliyor beyler…yürek sizin."