Gündem
10 Eyl 2012 11:18 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 14:07

FATMAGÜL SINAVI BAŞARIYLA GEÇTİ!

Emniyet Genel Müdürlüğü, dizilerin trafik kurallarına uyumunu mercek altına aldı.

Dizilerinin sadece dörtte birinde trafik kemeri kullanıldığı anlaşıldı.

Emniyet kemeri takma oranını 10 yıllık Eylem Planı'nda yüzde 100'e çıkarmayı hedefleyen polis milyonlarca kişi tarafından izlenilen tv dizileri üzerinde bir araştırma yaptı. Emniyet kemeri kullanma oranının araştırıldığı 20 dizi "sınıfta" kaldı. Dizilerde kemer takma oranı yüzde 24.56 çıktı.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), ölümlü ve yaralamalı kazalarda hayati öneme sahip olan emniyet kemeri kullanımını artırmak için harekete geçti. Bu amaçla Trafik Hizmetleri Başkanlığı ulusal kanallarda "rating" oranları yüksek 20 diziyi mercek altına aldı.

BEREN SAAT SINIFI GEÇTİ

Polis aralarında; Kurtlar Vadisi Pusu, Kuzey Güney,Fatmagül'ün Suçu Ne?, Arka Sokaklar, Behzat Ç., Kanıt, Arka Sıradakiler, Kavak Yelleri, Yer Gök Aşk, Leyla ile Mecnun, Lale Devri, Öyle Bir Geçer Zamanki, Adını Feriha Koydum, Akasya Durağı, İffet gibi 20 tv dizisinde emniyet kemeri takma oranını mercek altına aldı. 20 tv dizisinin son 10 bölümü polislerce baştan sona izlendi. Yapılan araştırmada dizilerdeki emniyet kemeri takma oranı yüzde 24.56 çıktı. Sadece başrolünü "Beren Saat'in oynadığı Fatmagül'ün Suçu Ne?" dizisi diğerlerine oranla iyi not aldı.

EGM, "Trafik Güvenliğinde Yeni Açılımlar, Hedefler ve Çözüm Projeleri" kapsamında emniyet kemeri takma oranını 2011-2012 yılları için şehir içinde yüzde 65, şehir dışında ise yüzde 90 belirlemişti. Avrupa Birliği'ne sunulan 10 Yıllık Eylem Planı'nda ise bu hedef şehir içinde yüzde 80, şehir dışında ise yüzde 100'e çıkartılmıştı.

ÖRNEK OLSUNLAR

EGM, dizi ve filmlerde emniyet kemeri, araç kullanırken cep telefonu ile konuşma, kırmızı ışık ve aşırı hız ihlalleri konularında toplumun bilinçlendirilmesi için yapımcılarla görüşmeyi planlıyor. Dizilerde trafik işaret ve kuralları konusunda topluma "örnek" olunması istenilecek.

SIRADA ALTIN PORTAKAL VAR

Tv dizilerinden sonra emniyet kemeri takma oranı 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yarışacak 11 filmde de araştırılacak. Ulusal uzun metraj dalında yarışacak; Derin Düşünce, Elveda Katya, Evdeki Yabancılar, Güzelliğin On Para Etmez, Hile Yolu, Kuma, Küf, Pazarları Hiç Sevmem, Toprağın Çocukları, Umut Üzümlmeri ile Zerre filmleri mercek altına alınacak.