Fatih Portakal organik tarım değil Youtube yayını yapacak!

Ülkenin en popüler habercisinin o gösterişli stüdyoyu ve bol sıfırlı bir maaşı terk etmesinin, Youtube gibi kimin canı isterse habercilik yapabileceği bir sosyal medya platformuna taşınmasının sebebi ne ki?

Huylu huyundan vazgeçmiyor. Fatih Portakal’ın haberciliği DNA’sına işlemiş olacak ki, o “köyüme döneceğim, tarım yapacağım” cümlelerinin yerini “haberciliğe Youtube’dan devam edeceğim” müjdesi aldı. YouTube'ta 20 günde 200 bin takipçiye ulaştığını duyuran Fatih Portakal, yeni haberlere ve röportajlara kendisine ait YouTube kanalında devam edeceğini ifade etti.

Bunu bekliyordum ama bu kadar hızlı olmasını beklemiyordum. Benim de bir Youtube kanalım var, orada daha çok sinema sektörü üzerine videolar çekiyorum. 4 yaşındaki kanalımın 8 bin abonesi var. Cüneyt Özdemir’in izinden gidecek olan Fatih Portakal’ın ise 20 günde 200 bin abonesi oldu. Büyük başarı… Orada aktif yayıncılığa başlar ve tarzını korursa yıl sonuna kadar 1 milyon aboneyi rahatlıkla geçer.

İyi ama… Ülkenin en popüler habercisinin o gösterişli stüdyoyu ve bol sıfırlı bir maaşı terk etmesinin, Youtube gibi kimin canı isterse habercilik yapabileceği bir sosyal medya platformuna taşınmasının sebebi ne ki?

Bu sorunun cevabını da, “"Aslında emekli olduktan sonra, işi bıraktıktan sonra sosyal medyada olacağımı düşünüyordum ama bu kadar fazla olacağını düşünmüyordum. Özellikle YouTube'ta. Artık insanlara ulaşmanın bir sınırı yok, sadece televizyon ortamından yapılamayacağını görüyorsunuz. Bu yüzden YouTube'a girme kararı aldım” diyerek yine kendisi veriyor.

Televizyon olmasa da olur kısmına aslında yıllar önce geçtik biz, Fatih Portakal niye bunu bu kadar geç kavradı sizce? Bana sorarsanız, “bu iş sadece televizyon ortamında olmaz” demiyor, “bu iş artık televizyonda olmaz” diyor.

Fatih Portakal aslında Fox TV’nin onu koruyamadığını, aldığı riskleri tek başına üstlenmek zorunda kaldığını ve belki de usulca sansürlendiğini söylemeye çalışıyor. O yüzden kanalını terk ettiğini ve tek başına yürümeyi tercih ettiğini anlıyoruz. Arkasında sıkı bir ekip olmadan bunu başarabilir mi? Biraz zor, Youtube üzerinde bir haber verici değil de yine Cüneyt Özdemir gibi yorumlayıcı olacaktır.

Fatih Portakal’ın Youtube üzerinde bile olsa habercilik yapıyor olması ise en çok Fox Ana Haber ve yeni sunucusu Selçuk Tepeli’ye zarar verecektir diye düşünüyorum. Selçuk Tepeli’nin sunumu Fatih Portakal’ınki ile kıyaslanmaya devam edecek. Fox Ana Haber Bülteni ise eskisi kadar cesur gözükmeyecek.

“Eylül’de görüşürüz” diyerek yaz tatiline giren ülkenin en popüler haber sunucusunun Eylül’de Fox Ana Haber’i bıraktığını, Ekim’de ise Youtube’a geçtiğini açıklaması, organik tarıma geçişin bir bahane olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Benimki de bir tahmin ama yıllar sonra anılarını yazdığı kitapta perde arkasında yaşananları öğreniriz nasıl olsa…

Murat Tolga Şen – murattolga@gmail.com