Gündem
31 Eki 2012 22:53 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 14:19

FATİH ÇEKİRGE O FOTOĞRAFI YORUMLADI; FOTOMONTAJ İÇİN ÜZGÜNÜM!

Sosyal Medyayı alt üst eden fotomontaja hurriyet.com.tr'nin eski yayın yönetmeni Fatih Çekirge de tepki gösterdi.

“Kolaj başka bir şey, fotomontaj başka bir şey” diyen Çekirge trthaber.com’a özel açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ’in bir yurt gezisindeki helikopter camı görüntüsüne, 29 Ekim’de Ankara’daki izinsiz Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına polisin müdahale ettiği anın görüntüsünün monte edilmesiyle başlayan tartışma devam ediyor. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yanıltıcı görüntüden büyük rahatsızlık duyduğu ve avukatlarına ’konuyla ilgili yasal süreç başlatılması’ talimatını verdiği öğrenildi.

Fatih Çekirge trthaber.com’a Konuştu

Bu arada trthaber.com’a konuşan hürriyet.com.tr’nin eski yayın yönetmeni Fatih Çekirge, yaşanan olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Halen Hürriyet ’in İcra Kurulu’nda görevli olduğunu ifade eden Çekirge, siteyle 6 ay önce ilişkisinin kesildiğini anlattı. Fatih Çekirge şöyle dedi:

"Onlar kolaj diyorlar. Kolaj başka bir şey, fotomontaj başka bir şey. Kolaj bir sanattır. İki çiçeği, bir ağaçla, bir insanla bir araya getirirsin, bu kolaj olur. Şimdi bu tür hatalar olabilir. Ben bunun arkasında bir hesap, bir suikast olduğunu sanmıyorum. İnternet zor bir iştir, gündelik bir iştir, hız gerektirir, hatalar olabilir. Planlı bir şey değil bir hata olarak görüyorum. Bu benim kişisel düşüncem.

İçişleri Bakanı’nı arayarak üzüntüsünü ilettiğini ifade eden Çekirge, "yapılan iş doğru değil" diye konuştu:

“Bana soruyorsanız, gazetecilik olarak soruyorsanız Fatih Çekirge’ye, adam helikopterden aşağı bakarken altına o resmi koyunca ’sanki İçişleri Bakanı aşağıda polis Cumhuriyet Mitingi yapanlara biber gazı sıkıyor, suluyor, o da seyrediyormuş gibi bir görüntü yaratıyor’ ki bu doğru değil.”

Fatih Çekirge Sosyal Medya’dan gelen bu tür bilgi ve görüntülere karşı dikkatli olunması gerektiğinin de altını çizdi:

“Ben sosyal medyadaki bu tür şeylere hiç itibar etmedim, itibar da etmem. Bir fotoğrafın orjinali olmadan yayınlamayacaksınız. “