Polemik & Kulis
30 Nis 2020 16:58 Son Güncelleme: 30 Nis 2020 17:31

Fatih Altaylı bir dava da MHP'li isme açıyor! "Sizden alacağım tazminatı..."

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Hürriyet Gazetesi muhabiri İsmail Er ile yaşadığı polemiğin ardından MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın sert açıklamalarına da cevap verdi.

Habertürk yazarı ve Habertürk TV ekranlarında yayınlanan 'Teke Tek' programının sunucusu Fatih Altaylı ve Habertürk televizyonu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın haklarındaki sert açıklamalarına cevap verdi.
 
IYI Parti Genel Başkanı Meral Akşener önceki akşam Habertürk TV'de yayınlanan 'Teke Tek' programının konuğu olmuştu. Fatih Altaylı'nın programda yönelttiği "MHP ile orta ve uzun vadede tekrar iş birliği olabilir mi? diye soruyorlar. AK Parti ile zaman zaman yakınlaştığınız şeklinde algı var. Daha önce bunu reddettiniz. Sanki Meral Akşener ve partisi AK Parti ile uyumlu gidebilir mi" başta olmak üzere sorulan sorular ise MHP'li Semih Yalçın'ı kızdırmıştı.
 
Twitter hesabından uzun bir açıklama yapan Semih Yalçın, Fatih Altaylı ve Habertürk'ün MHP ve Devlet Bahçeli'yi hedef aldığını, taraflı davrandığını belirterek Akşener'i parlatma çabasında olduğunu öne sürmüştü. 
 
Yalçın "MHP karşıtı", "Ülkücü düşmanı" gibi ifadeler kullanarak, "Programcıları üzerinden algı yaratma peşinde olan Habertürk TV’nin HDP-İP-CHP yanlısı tutumunu şiddetle kınıyoruz" demişti.
 
Semih Yalçın'ın açıklamaları şu şekildeydi:
 
İdeolojik ön yargılarını her fırsatta MHP muarızlığıyla besleyerek hayat süren Fatih Altaylı’nın; ipi pazara çıktığı için itibar edilmeyen ve artık kamuoyunda unutulmaya başlayan İP Müdiresini yeniden parlatma çabası, Habertürk TV’nin inandırıcılığına ve basın etiğine gölge düşürmüştür.
 
Fatih Altaylı, dünkü programında; haddini hududunu bilmeden doğrudan Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’yi, MHP camiasını ve partimizin kurumsal kimliğini hedef almıştır. 
 
Aklınca hırsıza yol belleten, İP Müdiresine ayak veren Fatih Efendi; “Devlet Bahçeli MHP’nin başından giderse…” şeklindeki yaklaşımla Sayın Genel Başkanımız aleyhinde durup dururken gündem oluşturma çabasına girmiştir.
 
Adı bile eynine beş numara bol gelen Fatih Efendi’nin bu zorlama gayreti, ümitsiz ve çaresiz bir arayışın olduğu kadar; akılsızca sergilenmiş cüretkârlığın, aymazlığın, kara bir vicdanda birikmiş kinin, müstemleke tipi aydın taslaklarına özgü hazımsızlık ve tahammülsüzlüğün göstergesidir.
 
Altaylı örneğinde olduğu gibi; medyada MHP karşıtlığından ve Ülkücü düşmanlığından beslenen, ideolojik peşin hükümlerinin çirkinliklerini mesleğine yansıtan solcu ve Marksist zihniyetli kişilerin, her fırsatta içlerindeki erik kurusunu ortaya dökmesi; bilindik ahlaki zaafların, meşreplerin ve çapsızlıkların mahsulüdür.
 
Milletimizin zerrece değer vermediği siyaset ve toplum anlayışını artık geçmişte bırakması beklenen Altaylıvari örümcekli kafaların, Habertürk TV’nin yayıncılık anlayışına nasıl yön verdiğini ve bu medya kuruluşunu nasıl yerin dibine batırdığını ibretle gözlemliyoruz.
 
Dünkü evlere şenlik program, sadece Altaylı’nın değil; Habertürk TV’nin de MHP’ye karşı hasmane ve tarafgir bir tutum içinde olduğunu, aynı zamanda İP-HDP-CHP’nin sözcülüğünü, borazanlığını yapmaya başladığını ele vermiştir.
 
Son zamanlarda MHP konusundaki haber ve yayın politikalarından rahatsız olduğumuz Habertürk TV’den, bu son yayın mizanseninin maksadı hakkında bir açıklama bekliyoruz.
 
Soruyoruz: Habertürk TV, camiamızı tahrik eden bu tarafgir yayıncılığıyla hangi amaca hizmet etmektedir?
 
Bu arada Fatih Efendi kamuoyundan gelen haklı tepkiler karşısında program sonunda “İt ürür kervan yürür.” deyip “kelp” kelimesini sarf ederken Ülkücüleri kastetmişse, içine düştüğü utanç verici sefaleti aksettiren bu aşağılık hakareti ve hastalıklı ruhuna pek yakışan sıfatı kendisine misliyle iade ediyoruz.
 
Programcıları üzerinden algı yaratma peşinde olan Habertürk TV’nin HDP-İP-CHP yanlısı tutumunu şiddetle kınıyoruz.”
 
FATİH ALTAYLI VE HABERTÜRK'TEN CEVAP GELDİ!
 
Semih Yalçın'ın bu sözlerine Habertürk Televizyonu ve Fatih Altaylı'dan cevap geldi.
 
Fatih Altaylı bugünkü köşe yazısında Semih Yalçın'a seslenerek, "Sizi muhatap alacak düzeye inmeyi asla düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.
 
MHP hakkında şu ana kadar olumlu yada olumsuz bir yazı yazmadığını da belirten Fatih Altaylı, "Sizinle yargı karşısında hesaplaşacağız.Çünkü benim anlayışıma göre, had bildirme konusunda yargı en yetkili organdır.Yargı kararları doğrultusunda sizden alacağım tazminatı da, son kuruşuna kadar, Sivaslı kahraman şehitlerin ailelerine bağışlayacağımı da peşin peşin beyan edeyim" diyerek Yalçın'a dava açacağının bildirdi.
 
Fatih Altaylı yazısında şunları yazdı:
 
Bay Semih Yalçın,
Yıllardır utanarak izlediğim üslubunuzun hedefi olacağım hiç aklıma gelmezdi.
Sizi muhatap alacak düzeye inmeyi asla düşünmüyorum.
Programımın sonunda sosyal medya trollerine yönelik olduğunu açıkça söylediğim sözleri ülkücülere yakıştırmanız benim değil, sizin ülkücülere bakışınızı gösterir ancak.
Partiniz MHP ile ilgili de şimdiye kadar olumlu olumsuz bir yazı yazmadım.
Marksist falan gibi yakıştırmalar yapmışsınız.
Hayatımda bir gün bile herhangi bir siyasi görüşe angaje olmadım.
Ne sağ ne de sol.
Tek angajmanım, bu ülkenin kurucu değerlerine ve Mustafa Kemal Atatürk’e olan saygım ve inancımdır.
Anlayacağınız size birkaç beden bol, birkaç beden büyük gelirim.
Yine de sizinle yargı karşısında hesaplaşacağız.
Çünkü benim anlayışıma göre, had bildirme konusunda yargı en yetkili organdır.
Yargı kararları doğrultusunda sizden alacağım tazminatı da, son kuruşuna kadar, Sivaslı kahraman şehitlerin ailelerine bağışlayacağımı da peşin peşin beyan edeyim.
 
Habertürk TV ise açıklamasında şunları ifade etti:
 
MHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Semih Yalçın’ın 29 Nisan 2020 tarihli sosyal medya paylaşımları üzüntüyle karşılanmıştır. Sayın Yalçın'ın olgulara dayanmayan ve hakkaniyetli olmayan iddialarının aksine Habertürk Televizyonu, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez bir parçası olan siyasi partilerle ilgili olarak taraftarlık ya da karşıtlık temelinde değil, objektif, çoğulcu ve bağımsız bir medya çizgisi izlemektedir.
 
Siyasi partilerin iç işlerinde ya da birbirleriyle ilişkilerinde siyasi mühendislik anlamına gelecek yayınlara hiçbir zaman tevessül etmeyen Habertürk TV, ülkemiz siyasi hayatının önemli köklü ve ciddi siyasi geleneklerinden birisinin temsilcisi olan MHP'ye karşı da her zaman bu ciddiyete ve öneme uygun bir yayın politikası izlemiştir, izlemektedir.
 
Özellikle Türkiye Cumhuriyetimizin varlığı ve bekası, milletimizin bölünmez bütünlüğüne yönelik her türlü iç ve dış saldırı ve tehdide yönelik kararlı duruşuyla milletimiz nezdinde partilerüstü saygınlığa sahip bulunan MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'nin şahsiyeti ile ilgili olarak, bu özelliklerinin bilincinde ve bu özelliklere uygun biçimde, bilhassa izlediğimiz saygılı ve özenli yayın çizgimiz yayınlarımızı adil bir şekilde izleyen tüm seyircilerimizin farkında olduğu bir hakikattir.
 
Habertürk TV, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, izleyicilerinden ve kamuoyundan gelebilecek yapıcı ve ciddi eleştiri ve önerileri ve evrensel yayıncılık ilkelerini göz önüne alan; terörü, şiddeti, ayrımcılığı, kin ve nefret dilini dışlayan, “yayınlanmaya değer her haber ve aktarılmaya değer her görüş”ü yayınlamaya dayalı ve demokratik çoğulculuğu yansıtan yayın çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
 
Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyururuz.