Gündem
03 Ara 2020 13:42 Son Güncelleme: 03 Ara 2020 14:34

Faruk Bildirici, Hürriyet okurunu uyardı: "Bu gazetecilik yazısı değil, otelin reklamı"

Bildirici, “Yazar, iki gün kaldığı oteli övgülere boğuyor ve okurlara bu otelde konaklamalarını öneriyor! Uyarıyorum. Gazetecilik ilkeleri çiğneniyor” ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Hürriyet Kelebek yazarı Cihan Şensözlü’nün “Hafta sonu kaçamağı” başlıklı yazısına karşı okuru uyardı. “Gazeteci yazısı değil, İstanbul’daki bir otelin tanıtımı/reklamıdır” diyen Bildirici, “Yazar, iki gün kaldığı oteli övgülere boğuyor ve okurlara bu otelde konaklamalarını öneriyor! Uyarıyorum. Gazetecilik ilkeleri çiğneniyor” ifadelerini kullandı.

Bildirici, sosyal medya hesabından yaptığı ‘okur uyarısı’nda şunları kaydetti:

Hürriyet Kelebek okuru dikkat! Cihan Şensözlü’nün 2. sayfadaki yazısının “Hafta sonu kaçamağı” bölümü bir gazeteci yazısı değil, İstanbul’daki bir otelin tanıtımı/reklamıdır. Yazar, iki gün kaldığı oteli övgülere boğuyor ve okurlara bu otelde konaklamalarını öneriyor!

Uyarıyorum. Gazetecilik ilkeleri çiğneniyor. Zira Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nde "Gazeteci; mesleğini, reklamcılıkla, halkla ilişkilerle veya propagandacılıkla karıştıramaz. İlan-reklam kaynaklarından telkin, tavsiye alamaz, maddi çıkar sağlayamaz" deniyor.