Gündem
01 Eki 2021 19:22 Son Güncelleme: 01 Eki 2021 19:29

Faruk Acar sessizliğini bozdu! AK Parti'yi bırakıp neden İYİ Parti'ye geçti?

Uzun yıllar AKP ile çalıştıktan sonra İYİ Parti ile anlaşan Andy-Ar Araştırma Şirketi Başkanı Faruk Acar, gazeteci Cüneyt Özdemir’in sorularını yanıtladı.

Andy-Ar Araştırma Şirketi Başkanı Faruk Acar, uzun yıllar seçim kampanyalarını yürüttüğü AKP’den ayrılarak, İYİ Parti ile anlaşmaya vardı.

 Bu transfer, siyaset gündeminde geniş yankı uyandırırken Faruk Acar, AKP’den ayrılık neden İYİ Parti’ye geçtiğini ilk kez açıkladı.

 Cüneyt Özdemir’in sorularını yanıtlayan Acar, şöyle konuştu;

 CÜNEYT ÖZDEMİR: İlk olarak hayırlı olsun

 FARUK ACAR: Valla hayırlı olsun şöyle, biraz siyasi pozisyon itibariyle geçiş yapıyor olsaydım olayı biraz daha farklı değerlendirebilirdim ama sonuçta profesyonel bir anlaşma olduğu için ona da hayırlı olsun. Sonuçta kurumlar çalıştığı için. Çalışıyorlar zaten hali hazırda bir buçuk, 2 aydır devam eden bir süreç. Dün itibariyle kamuoyuna sızdı. Zaten bir buçuk 2 yıldır AK Parti’den ayrılmıştım. 2019 yerel seçimleri sonrası böyle bir ayrılık zaten söz konusuydu. İYİ Parti’yle de yaklaşık 2 aydır yol yürümeye başladık. İlk olarak 26 Ağustos’ta Malazgirt’le ilgili film yaparak başlamıştık.

 CÜNEYT ÖZDEMİR: Siz mi AK Parti’yi bıraktınız AK Parti mi sizi bıraktı?

 Vallahi çok zor bir soru bu. Karşılıklı diyebilirim. Bana göre ben müsaade istedim ama tabi bu ne kadar mümkün, sonuçta bunun bir giriş, gelişme, sonuç bölümü var. Şöyle izah edeyim, dünden beri çok sayıda telefon aldım. Bütün çevrem, hayatım, sizin de girizgahını yaptığınız gibi hayatımın merkezinde olan bir siyasi partinin içerisinden çıkmanın mutlaka zorluğu var.

 2019 yerel seçimlerine giderken, zaten benim içinde bulunduğum şartlar itibariyle AKP’nin hem stratejisinde hem kampanyalarını yürütme sorumluluğunu, hem de mevcut sistemin referandum sürecinde içindeydim.

 2018 genel seçimlerinde ise tamamen benim ajansımdan yürütüldü. Erol Olçok vefat ettiğinden beri bendeydi.

 CÜNEYT ÖZDEMİR: Neden İYİ Parti’ye geçtiniz? Burada bir potansiyel var diye mi yoksa tamamen duygusal sebepler mi?

 FARUK ACAR: 2019 yerel seçimlerinden beri bunun etik olmadığını düşünüyordum. Açıkcası hiçbir profesyonel anlaşma gerçekleştirmedim. Tabanlarının aslında doğal akışı itibariyle biraz da benim hakim olduğum taban olması dolayısıyla aslında İYİ Parti’nin kabullenişi, bu seçmenlere de mesaj vermek isteyen merkezde duruşu ve genel başkanı sayın Meral Akşener’le de 25 yıllık hukukum olan birinden söz ediyoruz.