Gündem
13 Nis 2010 09:21 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 11:13

FACEBOOK ŞOKTA!.. KİMLER BOYKOT EDECEK?

Bazı kullanıcı bilgilerinin deşifre olması ve yeni kişisel ayarlar nedeniyle Facebook'a tüm dünyadan tepki yağıyor.

Almanların boykota hazırlandığı Facebook, South Park’ın da diline düştü.

Türkiye’de de büyük tepkiye neden olan kullanıcıların elektronik posta ayarlarının deşifre olması sorunu Facebook’un başına bela açtı. Önce Alman Facebook kullanıcıları sosyal paylaşım sitesini boykot etme hazırlığına başladı. Sonrda dünyanın en çok izlenen animasyon dizilerinden biri olan South Park’ın 7 Nisan’da yayımlanan bölümünde dalga konusu edildi.

"0" Arkadaşınız Var!

South Park’ın 7 Nisan tarihli bölümü "0" Arkadaşınız Var! adıyla yayımlandı. Facebook’un yeni kişisel ayarlarının eleştirildiği dizinin bütün dünyada oldukça yüksek bir ilgiyle izleniyor olmasının Facebook’u zor durumda bırakacağı düşünülüyor.

Bu arada Sophos isimli bir araştırma şirketinin raporuna göre Facebook kullanıcılarının yüzde 95’i, yeni kişisel ayarlara karşı.

8.3 Milyon Alman’dan boykot riski

Fakat Facebook’un tek derdi South Park değil. Almanlar da boykota hazırlanıyor. Alman Tüketici Dernekleri Federasyonu, Facebook’un kişisel bilgileri deşifre etmesine karşı ortak bir eylem düzenleyecek. Buna göre 8.2 milyon Alman Facebook kullanıcısı, tüketici dernekleri tarafından sosyal paylaşım sitesinin boykot edilmesi için çağrıda bulunacak.

Büyük tepkilere neden olan olay ise Facebook’un, iştiraki olan bir başka sitede Facebook kulalnıcılarının kişisel bilgilerinin görünebilir olmasını sağlayacak uygulama üzerinde çalışıyor olması. Yeni uygulama tüm Facebook kullanıcıları için varsayılan ayar olarak başlayacak. İsterse Facebook kullanıcıları bu varsayılan ayarı değiştirerek profil bilgilerini görünmez hale getirebilecek. Tüketici dernekleri ise varsayılan ayarın görünmez profil şeklinde olması gerektiğini, eğer Facebook kullanıcısı isterse bu ayarın görünür profile çevrilmesini istiyor.
 
Haberturk.com


ETİKETLER
#facebook #boykot