EYT’de Avrupa formülü de masada! Çalışma sürüyor: Maaş, prim, yaş formülü...

Emeklilikte Yaşa Takılanlara yönelik çalışmalar sürerken; bu kapsamda prim, yaş ve maaş formülleri gündeme geliyor. İşte emeklilik yolunu açacak gündemdeki formüller...

EYT’de Avrupa formülü de masada! Çalışma sürüyor: Maaş, prim, yaş formülü... - Sayfa 1

Yaşa takılanlara emeklilik yolunu açacak çalışma sürüyor. EYT'liler için oluşturulan çalışma grubu pek çok formül üzerinde dururken, milyonlar da heyecan içinde sonucu bekliyor.

110
EYT’de Avrupa formülü de masada! Çalışma sürüyor: Maaş, prim, yaş formülü... - Sayfa 2

Takvim'in haberine göre; Çalışma Bakanlığı bünyesindeki çalışmalarda ilk aşamada alternatifli formüller hazırlanacak, ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı ayrı ayrı maliyet hesabı yapacak. Düzenlemenin en geç Ocak'ta Meclis'e sunulması planlanırken, kamuoyunda pek çok formül gündeme geliyor. Bunlar arasında maaş, prim ve yaş formülleri öne çıkıyor...

210
EYT’de Avrupa formülü de masada! Çalışma sürüyor: Maaş, prim, yaş formülü... - Sayfa 3

KADEMELİ EMEKLİLİK İMKANI

Formüllerden biri, yaş şartının tamamen kaldırılması ya da kademeli olarak düşürülmesini içeriyor. 9 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanlarda yaş koşulunun kademeli olarak aşağı çekilebileceği belirtiliyor. 9 Eylül 1999'dan önce sigortalı olup emeklilik için yıl ve prim şartını tamamlayanlar bu formülle şimdikinden daha erken yaşta emekli olabilecek.

310
EYT’de Avrupa formülü de masada! Çalışma sürüyor: Maaş, prim, yaş formülü... - Sayfa 4

Bazı EYT'liler yasa çıkar çıkmaz emekli aylığına hak kazanabilecek. Ayrıca bir asgari yaş sınırı konulabileceği de konuşuluyor. Burada daha önce 50 yaş sınırı gündeme gelmişti. Bu formüle göre EYT'lilerin emekli olması için 50 yaşını da tamamlaması gerekiyor.

410