Exxen, Acun Ilıcalı'yı batırır mı?

“Orijinal içerikler açıklandı, platform iddialı geliyor ama Acun Ilıcalı üzerinde büyük bütçe yükü oluşturacağı için tutmazsa hızlı bir çöküş de yaşatabilir.”

Bir zamanlar Cine5 vardı, parasını verir, anahtarla çalışan bir dekoder alır izlerdiniz. Biraz zengin işiydi ve tek kanaldı ama içinde ulusal kanallarda gösterilmeyen filmler, lig maçları vardı. Sonra Digitürk ve D-Smart girdi hayatımıza, Cine5 benzeri ama yüzlerce kanal barındıran platformlar… Şimdilerde ise internetin gücünü arkasına alan ve içeriğin aktığı değil de izlemeniz için sizi beklediği dijital platformlar var. Bu denizin en büyük avcısı Netflix, sonra diğerleri geliyor; Amazon Prime Video, Mubi, Disney+, Apple+ vs. Saydıklarımdan son ikisi henüz bizde yok ama Netflix’e alternatif oluşturan yerli DP’ler mevcut; BluTV ve Bein Connect…

Acun Ilıcalı’nın kuracağı DP ile bu rekabete ortak olacağını daha önce yazmıştım, o zamanlar platformun adı belli değildi, açıklandı. Exxen… Bu isimlendirme bana platformun yerelde doğup küreselde genişleyeceğini düşündürüyor. Bu mümkün mü?

Yeni dijital platformlara ihtiyacımız var mı?

Herkes bu konuda iştahlı olsa da pastadan pay kapmak giderek zorlaşıyor. Herkes Netflix’ten ilham alıyor ama ortada efsane yapımcı Jeffrey Katzenberg'in kurduğu 1.75 milyar dolarlık sermayeyi çok kısa sürede batıran Quibi gibi girişimler de var.

DP seyircisi yuvadaki aç bir yavru kuş gibi sürekli içerik talep ediyor. Can Evrenol’un BluTV’de yayınlanan Çıplak dizisi biter bitmez “bunun ikinci sezonu nerede, hemen çekin” diye sosyal medyadan sitem eden yüzlerce insan vardı. Film-dizi çekmeyi tost basmak gibi bir şey sanıyor insanlar çünkü Netflix herkesi bu konuda obez etti. Her hafta yeni orijinal içerik salıyor. Yerlilerin bununla rekabet etmesi çok zor o yüzden herkes için ilk seçenek; Netflix…

Exxen kime rakip olacak?

BluTV’nin bir sürü, Bein Connect’in ise sadece bir tane orijinal işi var ama Netflix’e rakip olmaya yetmiyor. Exxen bu konuda iddiali geliyor. Platformun yayınlayacağı bazı projeler açıklandı. 3 Adam’dan İbrahim Büyükak buraya bir dizi yazıyor. Aleyna Tilki ve Cemal Can'ın başrollerinde olacağı bir müzikal projeden bahsediliyor. Platformun en iddialı işi ise Onur Ünlü yönetmenliğinde ve başrollerinde Haluk Bilginer, Songül Öden ile Ertan Saban'ın oynayacağı Şeref Bey adlı dizi olacak. Nurgül Yeşilçay, Hazal Türesan ve Selim Bayraktar'ın yer aldığı 8 bölümlük Vahşi Şeyler adlı dizi de platformda yer alacak. Başka diziler ve sosyal medya fenomenlerini öne çıkaran yarışma programları da tasarlanıyor yani Exxen dolu geliyor.

Yine de çekincelerim var çünkü bu kadar yapıma bütçe bulunsa bile, başta da söylemiştim, seyirci yuvadaki aç bir yavru kuş bunları bir çırpıda tüketecek. BluTV az-öz orijinal içerik ile devam ederken platformun kütüphanesini HBO dizileri ve filmlerle genişletiyor. Exxen’in tamamı orijinal içerikten oluşacak gibi açıklamalar yapılıyor ancak bu nasıl mümkün olacak bilmiyorum çünkü burada akan bir yayın yok. Onca masraflı projeyi üretip platformun raflarına koyup açtıktan ve aradan sadece bir hafta geçtikten sonra aboneler “başka bir şey yok mu” diyebilir.

Exxen, açıklanan içeriği ile Netflix’i hiç sallamaz, Mubi’nin müşterisi olan kitleyi de heyecanlandırmaz ama BluTV’den abone çalabilir. Yeni abone yapmak zor çünkü DP hadisesine para verecek olanların hepsi zaten şu anda bir yerlere abone. Amazon Prime Video gibi çok ucuz gelirse ne ala ama 20 TL ve üstü bir fiyatlandırma ile çıkarsa işi zor. Acun Ilıcalı’nın elinde platformun bolca reklamını yapacağı bir TV8 var elbette ancak oradaki kitleyi heyecanlandırıp abonelik satabilir mi?

Exxen, Acun Ilıcalı’yı batıracak bir şeye dönüşebilir mi?

Açıklanan içerikler içinde Ali Atay’ın projelendirdiği, Onur Ünlü’nün çekeceği ve Haluk bilginer’in oynayacağı Şeref Bey dışında beni heyecanlandıran bir şey yok. Klasik TV8 formatlarını görmek, Aleyna Tilki ya da Reynmen izlemek için abone olmam. Exxen genç kitleyi hedefliyor ancak ülkem gençleri DP yayınlarına yükselip bunları illegal platformlardan izlemeyi çok seviyor. Amazon Prime Video 8 TL’ye abonelik satarken bile “ben hdbıdıbıdı.com’dan izlemeye devam edeceğim” diyen yüzlerce-binlerce insan var. Zor işler…

Platform iddialı geliyor ama Acun Ilıcalı üzerinde büyük bütçe yükü oluşturacağı için tutmazsa hızlı bir çöküş de yaşatabilir. Exxen, DP dünyasının eksenini mi değiştirecek yoksa unutulup gidecek mi, yakında göreceğiz. Tek dileğim, ortaya konan işlere emek veren herkesin emeğinin karşılığını alması, geriye şimdilerde olduğu gibi telif davaları kalmaması.

Murat Tolga Şen – murattolga@gmail.com