Gündem
06 Haz 2017 16:04 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 22:44

Evrensel çalışanlarına 5 ay hapis cezası!

Evrensel Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çağrı Sarı ile eski İmtiyaz Sahibi Arif Koşar’a 301’den ceza.

Google Haberlere Abone ol
Evrensel Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çağrı Sarı ile eski İmtiyaz Sahibi Arif Koşar’a 301’den yargılandıkları davada 5 ay hapis cezası verildi.

Evrensel’den Cansu Pişkin’in haberine göre, “Polis Nusaybin’de halkı taradı: 3 yaralı” başlıklı haber nedeniyle haklarında dava açılan Evrensel Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çağrı Sarı ile eski İmtiyaz Sahibi Arif Koşar’ın 301’den yargılandıkları davanın karar duruşması görüldü.

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada esasa ilişkin savunma yapan Avukat Devrim Avcı, dava konusu haberde 301’inci maddenin unsurlarının oluşmadığını belirterek müvekkilleri Sarı ve Koşar’ın beraatini talep etti. Söz konusu haberin Dicle Haber Ajansı’na ait olduğunu belirten Avcı, haberin başlığının “Halkı taradı” ifadesi içermesinin haberi, hukuka aykırı kılmayacağını savundu.

‘GAZETECİLİK MESLEĞİNİN GEREĞİ YAPILMIŞTIR’

Savunmasında Yargıtay ve AİHM kararlarına değinen Avcı şöyle devam etti: “Yargıtay’ın da bir çok kararında belirttiği üzere ‘yazıya konu vurucu başlık, gazetecinin yazıyı okuyucuya sunuş sanatının bir yansımasıdır. Basının görevi sadece olayları ve aldığı haberleri yalın bir şekilde aktarmak değildir. Esasen haberin çarpıcı bir başlık altında okuyucuya sunulması gazetecilik mesleğinin gereğidir.’ AİHM kararlarında da 301 madde ile ilgili olarak verilen kararlar müvekkillerin lehine kararlardır. Düşünce açıklaması suç olmaz. Emniyet güçlerinin asla suç işlememe gibi bir durumu da olmadığına göre yapılan şeylerin haberleştirilmesi suç olmamalıdır. Yasal unsurları oluşmayan suçtan beraat talep ediyorum”

Kararını açıklayan mahkeme, “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını aşağılama” suçunun işlendiği gerekçesiyle 6 ay hapis cezası verdi.

Yasa gereği cezayı 6’da 1 oranında indirerek Sarı ve Koşar’a ayrı ayrı 5 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme, Sarı ve Koşar’ın daha önceden kasıtlı bir suçtan dolayı 3 aydan fazla hapis cezasına mahkum edilmemiş olması ve bir daha suç işlemeyecekleri konusunda oluşan kanaat dolayısıyla hapis cezasının ertelenmesine karar verdi.

Avcı, karara itiraz için istinaf mahkemesine başvuracaklarını söyledi.