Gündem
27 Mayıs 2014 23:27 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:13

Etyen Mahçupyan Zaman Gazetesi'nden neden ayrıldı? Hangi gazete ile görüşüyor?

Gazeteci yazar Etyen Mahçupyan, Zaman Gazetesi'nden neden ayrıldığını Balçiçek İlter'le Söz Sende programında anlattı.

Etyen Mahçupyan Zaman Gazetesi'nden neden ayrıldı? Hangi gazete ile görüşüyor?
Zaman Gazetesi'nde yazıları haftada üç günden bir güne düşürülen, buna bağlı olarak gazeteden ayrılma kararı alan Etyen Mahçupyan, Habertürk TV'de Balçiçek İlter'e konuk oldu.

EKREM DUMANLI'NIN ÜSLUBU BALÇİÇEK İLTER'İ ŞAŞIRTTI

Mahçupyan, gazeteden ayrılış sürecini anlatırken, oldukça ilginç bir detayı da aktardı. Haftalık yazı sayısının düşürülmesi konusunu gazetenin Nisan sonunda karara bağladığını, kendisine ise tebliğin Mayıs başında yapıldığını söyleyen Mahçupyan'a Balçiçek İlter "bunu size Ekrem Dumanlı mı söyledi" dedi.

Etyen Mahçupyan bu soruya "hayır, sayfa editörü söyledi" cevabını verince Balçiçek İlter şaşkınlığını gizleyemedi, "ilginç, Ekrem Dumanlı'nın söylemesi gerekmez mi? Sen genel yayın müdürlüğü yaptın, bir yazara bunu editörle mi söyletirsin" şeklinde bir tepki verdi.

YAZI SAYIMIN ÜÇTEN BİRE İNDİRİLMESİ ÜSTÜ KAPALI "GİT" DEMEK

Mahçupyan ise bu tepkiye "evet böyle bakabilirsin, ama belki tamamen pratik nedenlerle olabilir, belki canı istememiş olabilir. Üçten ikiye inmesiyle üçten bire inmesi çok farklı şeyler. Üçten bire inmesi aslında 'git' demek. 'Ama ben seni çıkarmak da istemiyorum, çıkaramıyorum' demek. Ben orada 13 yıldır yazıyorum. Yani bu fevri bir şekilde vereceğim bir karar değildi. " ifadeleriyle cevap verdi.

ZAMAN OKURLARINA "GERÇEK SİZE SUNULANDAN FARKLI OLABİLİR" DEDİM

Zaman Gazetesi'nde 17 Aralık sürecinde ve seçim öncesinde neredeyse bütün yazarların aynı tavrı takındığını, kendisinin ise onlardan farklı düşündüğünü belirten Etyen Mahçupyan, "ben AK Parti'yi eleştiren yazılar da yazdım. Ama esas olarak Zaman okuyucusuna şunu söylemeye çalıştım:

Gerçeklik, size sunulandan biraz farklı olabilir. Mesela çok basit olarak, seçimlerde AK Parti'nin kaç oy alacağı konusu. Oradaki meslektaşlarımın topu birden yüzde 35 alacak derken, ben bunun 45 olacağını görüyorken, bunu söylememezlik edemem. Ama söylediğim zaman da başka türlü bir problem çıkıyor. O problem gazeteyi rahatsız edici bir problem olabiliyor. Çünkü gazete, 35 olma fikrini seviyor. Başka bir gazete de 55 olma fikrini seviyor mesela. Böyle de bir simetri var yani" şeklinde konuştu. 

AKŞAM'LA GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Mahçupyan, Akşam Gazetesi'ne geçeceği yönündeki iddialara ise, görüşmelerin sürdüğünü, henüz netleşmediğini belirtti.