Gündem
25 Ağu 2013 09:37 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:21

ESRA EROL; 'PARADAN VE ŞÖHRETTEN HAZ ALMIYORUM!'

İzdivaç programı deyince akla ilk gelen isim Esra Erol, yeni kanalına çıkmadan önce çarpıcı açıklamalar yaptı

Bir yandan evlendirmeye, bir yandan da Umut Evleri projesine devam edecek olan Erol “Hep kadınların tarafında duruyorum. Her zaman eğitimin sürmesi gerektiğini, evliliğin bir kurtuluş olmadığını anlatıyorum” diyor.

Bitmiş bir ruh haliyle gelip kapımı çalsan bir gün, seni hemen eve alır, bütün gece seninle konuşur, sana hayatın iyi taraflarını, senin güçlü yönlerini anlatır, seni yeniler, ertesi gün çok dik şekilde evden çıkacak hale getiririm.” Esra Erol bunları öyle bir söylüyor ki daha o an gidip o evin kapısını çalmak geliyor içimden. Türkiye onu “evlendiren” kadın olarak tanıyor. Aslında o, “iyi eden” kadın. Evlendirme kısmı o “iyi etme”nin bir parçası olabilir olsa olsa...

Fox TV’ye transfer olan evlilik programı vesilesiyle bir araya geliyoruz Esra Erol’la. Erol, altı yılda evlenmesine vesile olduğu 300 çifte 2 Eylül’den itibaren yenilerini ekleyecek. Bir yandan yeni programın hazırlıkları, bir yandan ev taşıma telaşı, tatlı bir yorgunluk var üzerinde.

Hep gülen ve klişe cümleler kuran kartondan bir ekran yüzü değil Esra Erol. Sohbetimiz sırasında, bazen hep aynı şeyi yapmaktan sıkıldığını, şehit haberlerinin geldiği günlerde programı sunarken kendini samimiyetsiz bulduğunu, RTÜK’ün bazı cezalarına kırıldığını, kapı kolu silmede ne kadar usta olduğunu, ikinci çocuğu ne zaman doğuracağına bir türlü karar veremediğini içtenlikle anlatıyor. Yardım eli uzattığı kadınları anarken gözleri doluyor, tabağındakilerden sevdiği bir şeyi elleriyle bana da ikram ediyor, iki yaşındaki oğlunun fotoğraflarını gösterip taklidini yapıyor.

Kendisi de kabul ettiği için rahatlıkla söyleyebilirim, sahiden “fırlama” bir tarzı var. Ağırbaşlı cümleler de kuruyor ama ciddi bir cümlesi bitmeden zıplamaya başlayıp kahkahalar atacak gibi bir hali var her zaman. Öyle bir röportaj oluyor bu da, ağırbaşlı cümleler içeren, bol kahkahalı.

“Evlilikten önce kendi gücünüzü keşfedin”

Eski kanalınızda ayda 250 bin, burada ise 500 bin lira alacağınıza dair haberler çıktı...
Bu benim kaderim, ne zaman kanalım değişse böyle haberler çıkıyor. Ben Allah’ın bana açtığı şans kapısıyla bir iş edindim. Bu işi layığıyla yapmaya çalışıyorum. Sadece halk sevgisi var arkamda. Bizler profesyoneliz. Yaptığımız işin bir hakkı var. Bir de reklam pazarının hareketlenmesinde benim gibi ekran yüzlerinin önemli bir rolü oluyor. Her seferinde böyle haberlerin çıkması beni çok rahatsız ediyor. Babam emekli memur. Kız kardeşim öğretmen. Öbür kız kardeşim bankacı. Damadımız bankacı. Kendi ekonomik özgürlüğümle destek olduğum bir ailem var. Onun dışında son derece sıradan bir kadınım ve basit bir hayatım var. Ünlü olmadan önce neysem, şimdi de oyum. Ben sadece televizyon programı yapmak ve evime gitmek istiyorum. Paranın ve şöhretin getirdiği şeyleri yaşamaktan haz almıyorum.

Şimdiye kadar en çok eğlendiğiniz, en çok zorlandığınız programlar hangileriydi?
Benimki öyle bir program ki agresifi de geliyor, megolamanı da... “Hobin ne?” dediğinde, “Hobi tutmuyorum” diyen de geliyor, onu ağırladığımız oteldeki odasını çamaşır sularıyla temizlemeye kalkanı da... Herkesin nabzına göre şerbet vermem gerekiyor. O yüzden her program biraz zor aslında. Ama kendi evlendiğim günkü program çok daha zordu mesela. Çünkü normalde kontrol bendedir ama o gün birileri beni kontrol ediyordu, bu da benim hiç hoşlanmadığım bir şey. Bazen programda kriz anları oluyor. Din, dil, ırk ve mezhep farklılıklarıyla ilgili tartışmalar çıkıyor. O anlarda çok yoruluyorum. Hayatımın en zor yayınlarından biri Van Depremi’nden sonraki yayındı. Hemen ertesi gün program yapmadım. İki gün sonra şehit haberleri geldi. O gün de yapmadım ama televizyonculuk şu gerçek üstüne kurulu; hayat devam ediyor. Samimiyetsiz olduğumun sonuna kadar farkındayım o programlarda. Gezi Parkı dönemi de çok enteresandı. Programda inandıklarımı söylediğim için kimi tebrik etti kimi de çok rahatsız oldu.

RTÜK’ten ceza aldığınızda ne hissediyorsunuz?
Türk aile yapısı, örf ve âdetleri benim için çok önemli. Ben gelenekçi bir aileden geliyorum. Şu anki yaşam tarzım da öyle. Buna rağmen elimde olmayan sebeplerden ceza alıyoruz bazen. Bu cezalarla ilgili kırgınlıklarım oluyor ama onlardan da ders çıkarmaya çalışıyorum.

Programınıza katılan insanlar, hayatlarını değiştiren kararlar alırken yanı başlarında oluyorsunuz ve çoğu zaman sizin etkiniz de oluyor. Bu sorumluluk çok ağır değil mi?
Ben programa gelenlere önce şunu söylüyorum; evlilikten önce kendi gücünüzü keşfedin. Siz kendi değerinizi bilin ki başkaları da size değer versin. Bir de hep kadınların tarafında duruyorum. Kadının ekonomik sebeplerden erkeğe boyun eğmesini kabul edemiyorum. Her zaman eğitimin sürdürülmesi gerektiğini, evliliğin bir kurtuluş olmadığını anlatıyorum.

“Çöpçatanlık isteyen arkadaşlara kendi işinizi kendiniz görün diyorum”

Hangi çiftin uyumlu olacağını bir bakışta anlayabiliyor musunuz artık?
Her zaman değil. Uyumsuz olacaklarını hissettiysem “Biraz dikkat mi etseniz?” falan diyorum en fazla. Bizde kıskançlık sevgi gösterisi olarak algılanıyor. Bazen şiddet bile... Öyle bir durumda müdahale edip “Seven insan asla karşı tarafa zarar vermez” diyorum.

Programda evlenen çiftlerin evlilikleri yürüyor mu?
Tabii. Sürekli geliyorlar, çocukları oluyor, onları getiriyorlar.

Esra Ceyhan’ı, Seda Sayan’ı izler miydiniz onlar gibi gündüz kuşağında program sunmaya başlamadan önce?
Tabii. Onlar bu alanda Türkiye’nin markalaşmış isimleri, benim ustalarım. Annem deli gibi Seda Sayan izlerdi. Faks falan çekerdi hatta. O yüzden Seda Abla’nın dostluğu, bana “Aferin kızım, yürü be!” demesi benim için çok önemli.

Çöpçatanlık yapmayı becerebilenlerden miydiniz eskiden de?
Tabii. Ama artık program dışında yapmıyorum. Çok yakın arkadaşlarım “Bari bizim için bir VIP program yap” diyorlar (gülüyor). “Kendi işinizi kendiniz görün” diyorum ben de.

“Belki de Allah’ın gözüne girebilmek için yapıyorum bu sosyal sorumluluk projelerini”

Pek çok sosyal sorumluluk projesi yaptınız. Ağaç dikme, mavi kapak toplama, kitap toplama, Umut Evleri....
Engellilerin hayata katılması benim için çok önemli. Esenler’de bir ormanımız var. Programa gelen bir mektup bizi kitap toplamaya itti. İki kitabım var; “Sessiz Kadınlar” ve “Kara Duvak”. Onların gelirleriyle Bolu’da, Düzce’de ve Fatih’te Umut Evleri açtık. İhtiyacı olanlara buralarda hukuk ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bugüne kadar beş bin kişi Umut Evleri’ne gelip ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmeti almış. Sadece Fatih’teki Umut Evi’ne bu hafta 30 kişi başvurmuş. Yakında Umut Evleri’ni karavan haline getireceğiz, tüm Türkiye’yi gezecekler.

Bir anlamda sahip olduklarınıza şükretmek için mi yapıyorsunuz bunları?
İşten eve gelince doymamış oluyorum. Doymam için birilerine yardım etmem lazım. Belki de Allah’ın gözüne gireceğimi düşünüyorum böyle... Birilerini hayata kazandırabilmek bana çok iyi geliyor. “Beni hayata döndürdün, bana psikolog gibi geldin” cümlesini duymak için bir şeyler yapmak, benim ibadetim.

Kadın şiddeti haberleri neler düşündürüyor size?
Şiddetin çözümü ailede ve yerel yönetimlerde... Kesinlikle sessiz kalmamak gerekiyor. En ufak bir şiddetle karşı karşıya kalındığında hemen gerekli yerlere başvurmak lazım. Komşulara da çok büyük bir görev düşüyor. “Aman karışmayayım, başım belaya girer” diye düşünmesin hiç kimse. Şiddet şiddeti doğuruyor çünkü. Polisin de daha atak olması lazım.

Güliz ARSLAN / MİLLİYET