Televizyon
27 Kas 2012 14:13 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 14:25

ESKİ YÖNETMENDEN ACI İTİRAF ''ESKİ MÜCAHİTLER MÜTEAHHİT OLDU''

Başbakan Erdoğan'ın ‘Muhteşem Süleyman'a yönelik eleştirilerinden sonra gözler yeniden dizi sektörüne çevrildi.

ESKİ YÖNETMENDEN ACI İTİRAF ''ESKİ MÜCAHİTLER MÜTEAHHİT OLDU''

28 Şubat’tan sonra sponsor bulamadığı için projelerini gerçekleştiremeyen, bir dönemin hasılat rekoru kırmış filmlerine imza atmış yönetmeni Mesut Uçakan A Haber’de Selin Ongun’un sunduğu Bi Sormak Lazım Programı’na konuk oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisine yönelik eleştirilerini desteklediğini ifade eden Uçakan, şöyle konuştu: “Ortada rahatsızlık var ve bu tepkileri yadırgamamak gerekir. Başbakan’ın ülke vatandaşı olarak eleştirme hakkı mevcut. Bence ‘Muhteşem Yüzyıl’ üzerinden tartışmanın olması bir vesile. ‘Muhteşem Yüzyıl’ için tepkilerin temel nedeni medeniyet ruhunu yakalayamaması. Dizide oryantalist bir bakışla medeniyet anlatılıyor. Diziye mesaj olarak baktığımızda o dönemi şekillendiren bir inancın bakış açısınca elle tutulur tarafı yok. Estetik, kalite ve sinemasal ciddiyet olarak baktığınızda eli yüzü düzgün bir çalışma. Saygı duymak gerek. ” Uçakan, ‘Muhteşem Yüzyıl’ın çok seyrediliyor olmasının doğruluğunu kanıtlamadığını dile getirdi.

“FİLM ÇEKEMİYORUM, EKONOMİK GÜCÜM YOK”
Çektiği filmlerin Türk sinemasında çok büyük ilgi gördüğünü dile getiren ve o dönemi ‘Saadet dönemi’ olarak nitelendiren Mesut Uçakan, “Şimdi film çekemiyorum. Çünkü sinema pahalı bir uğraş. Ekonomik gücümün olmaması bunda engel. Geçmişte yozluklara karşı ciddi bir dayanışma ve coşku vardı. Paramız olmadığında esnaftan, işçiden memurdan borç alır film çekerdik. Bugün her biri senede 10 filme sponsor olacak 500 zenginimiz var. Ama nedense derdimizi anlatamıyoruz” açıklamasını yaptı.

“BUGÜNÜN SEYİRCİSİ EĞLENMEK İSTİYOR”
28 Şubat sürecinden sonra toplumda kozmopolitleşmenin var olduğuna dikkat çeken Uçakan, sözlerini şöyle tamamladı: Millet seküler bir hüviyete büründü. Eski mücahitler şimdi müteahhit oldu. Filmler karşılığını bulmuyor. Eğlenceye dönük bir yönelişi görüyoruz. Seyirci eğlenmek istiyor. Ben 28 Şubat’tan sonra projelerime sponsor bulamadım. Tekrar döndüğümde imkânsızlar içinde filmler yaptım. Değişimi göremedim. Hâsılat rekoru kırmak ne kelime, 40-50 bin seyirciyi geçemedim.”