Gündem
29 Nis 2023 20:13 Son Güncelleme: 29 Nis 2023 20:20

Eski Belediye Başkanı için 'rüşvet alma' iddiasıyla hapis istemi!

İzmir'in Menderes Belediyesine yönelik yürütülen yolsuzluk soruşturması kapsamında eski Belediye Başkanı Mustafa Kayalar ile bir belediye meclis üyesi hakkında "rüşvet alma" suçundan hazırlanan iddianamede savcı, eski belediye başkanı Kayalar ve belediye meclis üyesi E.G. hakkında "rüşvet alma" suçlamalarıyla 12 yıla kadar hapis cezası talep etti.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 19. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Özdere'deki otel inşaatlarında ruhsat ve eki projelere aykırı yapılaşmalar olduğu yönünde ihbar bulunduğu, bilirkişi raporlarında inşaatta kaçak ve ruhsatsız istinat duvarları yapıldığı, süs havuzlarındaki aykırılıkların giderilmediği, bodrum ve zemin katta ilave kapalı alan oluşturulduğu, teras katın onaylı projesine göre yapılmadığı gibi detaylar yer aldı.

İddianamede, Bodrum'un Akyarlar Mahallesi'nde bulunan 1 villanın 350 bin lira bedelle otel inşaatının üstlenici firmasının sahibi A.B. tarafından Kayalar'ın kayınpederi şüpheli R.D'ye yapıldığı belirtildi.

3,7 MİLYONLUK VİLLA 350 BİN LİRAYA SATILMIŞ

Söz konusu taşınmazın edinme tarihi 02 Nisan 2020'de rayiç değerinin ise 3 milyon 750 bin lira olduğu, şüphelilerin beyanları ve tapu kayıtlarında bahsi geçen satım bedeli ile rayiç değer arasında 3 milyon 400 bin liralık farkın hayatın olağan akışına uygun olmadığı iddianamede vurgulandı.

İddianamede, Akyarlar Mahallesi'nde bir taşınmazın devrinin tapu kayıtlarına göre 400 bin lira bedelle, otel inşaatının sahibi firmanın sahibi ve yönetim kurulu başkanı N.E'ye vekaleten şüpheli S.V. tarafından belediye meclis üyesi E.G'ye yapıldığı belirtildi.

Söz konusu taşınmazın o tarihte rayiç değerinin ise 5 milyon 850 bin lira olduğunun belirlendiğine yer verilen iddianamede, tapu kayıtlarında yer alan satım bedeli ile rayiç değer arasında 5 milyon 450 bin liralık, E.G'nin beyanında bahsi geçen satım bedeli ile rayiç değer arasında ise 4 milyon 950 bin liralık fark bulunduğu, bu farkın ise hayatın olağan akışına uygun olmadığına da yer verildi.

Cumhuriyet savcısı, Kayalar, E.G, N.E. ve A.B'nin rüşvet alma ve rüşvet verme hususunda anlaşmaya vardıklarının kabulünün gerektiği, otel inşaatındaki usulsüzlüklere yönelik sonradan işlem tesis edilmesinin ise rüşvet alma ve rüşvet verme ile ilgili varılan anlaşmayı dolayısıyla hukuka aykırılığı ortadan kaldırmayacağı görüşünü bildirdi.

RÜŞVETTEN 12 YIL HAPİS İSTEMİ

Savcı, eski belediye başkanı Kayalar ve belediye meclis üyesi E.G. hakkında "rüşvet alma" suçlamalarıyla 12 yıla kadar hapis cezası talep etti.

Ayrıca N.E. ve A.B'nin "rüşvet verme", R.D. ve S.V'nin de "rüşvete aracılık etme" suçundan cezalandırılmaları istendi.

Kayalar'ın savunmasının da yer aldığı iddianamede, "Villanın satın alınması ile Özdere'de yapımı devam eden oteldeki imara aykırılık konuları arasında hiçbir bağlantı olmadığını, A.B'nin söz konusu otelde alt yüklenici olmasının kayınpederinin bu villayı satın alması ile bir ilgisi olmadığını ve arkadaşlık ilişkisi nedeniyle kurulan bir irtibat sonucu villayı satın aldığı" ifadeleri yer aldı.

NE OLMUŞTU?

İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince yürütülen operasyonda 4 Temmuz'da, "ihaleye fesat karıştırma" suçu kapsamında "çöp toplama, iş makinesi ve araç kiralama ihalelerinde usulsüzlükler yapılarak yaklaşık 10 milyon liralık kamu zararının oluşmasında sorumlulukları bulunduğu" iddiasıyla 28 kişi gözaltına alınmıştı.