Polemik & Kulis
09 Ağu 2020 15:47 Son Güncelleme: 09 Ağu 2020 16:03

Ertuğrul Özkök'ün bira yazısı Emin Çapa'yı kızdırdı: Saçını tarıyor...

Gazeteci Emin Çapa, Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök'ün bugünkü "bira" ile ilgili yazısına dikkat çeken bir yorumda bulundu.

Google Haberlere Abone ol

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, bugünkü yazısında "Bira sohbetinin bir başka ilginç konusu ise biranın erkek mi kadın içkisi mi olduğuydu... Benim için bira tam anlamıyla bir maço erkek içkisi..." düşüncesini dile getirdi. Gazeteci Emin Çapa da Özkök ile ilgili ‘ Mahalle yanarken’ deyimine atfen "Saçını tarıyor..." ifadesini kullandı. 

Özkök ile ilgili ifadesinin ardından bir kullanıcı Çapa'ya "Diğer içkilere göre daha ulaşılabilir olmasından dolayı gelir düzeyi en düşük kesimin tercihidir. Bu grubun içinde maçolarda epey vardır fakat bu durumun müsebbibi bira değildir. Ayrıca bu arkadaştan hükümet eleştirisi beklemekte anlamsızdır" yorumunda bulundu. Çapa ise kullanıcıya şu cevabı verdi;

"Hayata dair bir duruş lazım hepimize"
"Hükümet eleştirisi değil sorun. Ayrıca arada hepimiz kaçamak yapıyoruz. Ben de bahçe ve kedilerimle nefes alıyorum. Ama hayata dair bir duruş lazım hepimize."
 
Başka bir kullanıcı da Çapa'nın Özkök hakkındaki 'saçını tarıyor...' ifadesi için "Hayatlarımız yeterince gergin, gelecek konusunda hepimiz kaygılıyız. Bırakın nefes alsın insanlar, ne isterse onu konuşsun, yazdın. Bu toplumun tüm kesimleri başkalarını yargılamaktan haz alıyor." yorumunu yaptı. Çapa bu yoruma "Aslında ben tam olarak sizin söylediğinizi destekliyorum" derken şöyle devam etti:
 
"Mesela ben de bahçe ve kedilerimle nefes alıyorum. Ama hayata dair bir duruş lazım. En güçlü dönemlerinden birinde genel yayın yönetmeni olmuş, önemli bir gazeteci sayılan birinden bahsediyoruz. Sıradan biri değil"

NE OLMUŞTU? 

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, "Bira sohbetinin bir başka ilginç konusu ise biranın erkek mi kadın içkisi mi olduğuydu... Benim için bira tam anlamıyla bir maço erkek içkisi..." diye yazmıştı. 

Özkök, "Ben bunu söylerken Efes Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş, 'Ama unutmayın ki Sümerlerin bir bira tanrısı değil, bira tanrıçası vardı ve adı Ninkasi’ydi' dedi. Dahası var... Biraya bugünkü tadını veren ve ömrünü uzatan “şerbetçiotu”nu katmayı ilk bir kadın akıl etmiş. Sümerlerde bütün bira üreticileri kadınmış. Ve bugün Efes biralarının üretimindeki 29 bira ustasının 6’sı kadınmış. Ayrıca bu kadınlardan biri bira gelişimini destekleyen uluslararası bir topluluk olan Pink Boots Society üyesiymiş.
 Ayrıca 3 kadın şerbetçiotu üreticisi ile çalışıyorlarmış.." ifadesini kullanmıştı.