Medya
29 Nis 2021 07:53 Son Güncelleme: 29 Nis 2021 09:06

Ertuğrul Özkök'ten içki yasağı göndermesi: İçki yasağı dendi mi hep o müzeyi hatırlıyorum

17 günlük tam kapanma sürecinde, alkol satışının yasaklanması üzerine başlayan tartışmalar devam ederken, Ertuğrul Özkök de konuyu köşesine taşıdı.

Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, Türkiye’nin tam kapanmaya gideceği 17 gün boyunca alkol satışının yasaklanmasıyla ilgili olarak bir yazı kaleme aldı. Özkök, bugünkü köşe yazısının ilgili kısmında ABD’nin Las Vegas kentinde bulunan ve “mafya müzesi” olarak bilinen Mob Museum’u hatırlattı.

“İçki satış yasağını” her duyduğumda aklıma Las Vegas’taki “Mob Museum” geliyor." diyen Özkök, yazısına şöyle devam etti, "Yani “Mafya Müzesi...” O müzenin en alt katında bir bölüm var. Amerika Birleşik Devletleri’nde içki yasağı uygulaması başladığında her yerde kanundışı içki satış yerleri ve barlar kurulmuş. İşte onlardan birini alıp aynen müzeye taşımışlar. Hatta içki yasağı sırasında yaratılan markalarla üretilen içkiler satılıyor." ifadelerini kullandı.

Tarihte içki yasaklarından tek karlı çıkanan mafya olduğunu öne süren Özkök, "Tarihte içki yasağını uygulamada başarılı olmuş tek ülke ve uygulama bilmiyorum. Hemen hepsinde de birçok kârlı çıkan olmuş. Mafya ve kaçakçılar... Bir de zararlı çıkan olmuş: Kaçak viskiye daha fazla para ödeyen vatandaşla, kaçak yapılan viskiden canını kaybeden vatandaş.... Tabii alacağı vergiyi mafyaya kaptıran devleti de zararlı çıkan tarafa eklemeliyiz." görüşünü savundu.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN