Medya
16 Kas 2021 22:19 Son Güncelleme: 17 Kas 2021 09:08

Ertuğrul Özkök, Hürriyet'ten kovuldu mu, kendisi mi ayrıldı? Canlı yayında açıkladı

Hürriyet gazetesi macerası sona eren Ertuğrul Özkök, Haber Global’de Candaş Tolga Işık’ın sorularını yanıtladı. Özkök, “kovuldu” haberlerine açıklık getirdi.

Haber Global’de yayınlanan Candaş Tolga Işık’la Az Önce Konuştum programının bu haftaki konuğu gazeteci Ertuğrul Özkök oldu.

 Hürriyet gazetesinde 20 yıl boyunca genel yayın yönetmeni olarak görev yapan, 12 yıldır da köşe yazarlığı görevini sürdüren Ertuğrul Özkök, ayrılık süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

 “KOVULMADIM, AYRILDIM”

 “Kovuldu” haberlerine açıklık getiren Özkök, “Kovulma lafı ne kadar kötü bir şey? Ben Hürriyet’ten ayrıldım. Ayrılmak karşılıklı bir eylemdir. Şimdi ama kovuldu denilecek bir ilişkim olmadı” ifadelerini kullandı.

 Demirören ailesiyle ilişkisinin hep iyi olduğunu vurgulayan Özkök, “Emin Çölaşan’ın işine son veren insanım ben. O yüzden benim işime son verildiğinde isyan edecek bir insan değilim” şeklinde konuştu.

“BEN HALAY ÇEKTİM DE NEREDE ÇEKTİM HALAYI, KANDİL’DE Mİ ÇEKTİM?”

Hürriyet’teki ayrılığının perde arkasında Diyarbakır’daki halay görüntülerinin olduğu konuşulan Özkök, sözlerine şöyle devam etti:

 “Epeydir Diyarbakır’a gitmiyordum. Bu hükümet güzel yatırımlar yapmışlar. HDP’li belediyeler de iyi yatırımlar yapmışlar. Orayı görünce şu duyguya kapıldım, burası Türkiye. Burası Türkiye’den ayrılmaz. Ben halay çektim de nerede çektim halayı, Kandil’de mi çektim. Kardeş Türküler harika şarkılar çalarken en sonda da beni getirdiler sahneye. Tama oynadım. Herkes oynadı ama benim üzerime kaldı. Ben dansı çok severim ama dans özürlüyüm. İki tane fotoğrafım var. Birisi küçücük bir çocukken ağabeyler fotoğrafımızı çekmişlerdi. İkincisi de Basın Yüksek Okulu’nda bir arkadaşımla fotoğrafımı ekip beni dans kralı ilan ettiler.

150 kişi dans ediyordu, herkes ayaktaydı. Herkes çok neşeli bir şekilde halay ediyorlardı. Halay çekmek tehlikeli bir şey. Zeybek oyna, zeybek oynarsan dövmezler. Halayda dayanışma var ya. Ben Erzurum barı da oynadım. Neyyire Özkan da fotoğrafımı çekti poster yaptı. Neyyire, Türk medyasının en önemli isimlerinden bir tanesidir. Birçok insan hayırlı olsun dedi. Ben işimi kaybettim.”

 “AYDIN BEY İLE DOSTLUĞUM DEVAM EDİYOR”

 Aydın Doğan’ın Bodrum’daki evinde düzenlediği ‘medyaya dönüş’ toplantısına katılanlar arasında olduğu öne sürülen Özkök, söz konusu iddialarla ilgili şöyle konuştu;

 Benim Aydın Doğan’la toplantı yaptığımı yazdılar. Hiç böyle bir şey yok. Ancak ben Aydın Bey‘le yazın buluşuyordum. Benim dostluklarım devam ediyor. Aydın Bey‘le de dostluğumuz devam edecek. Benim Simavi Bey ve Belma Hanım ile de dostluklarım devam etti. Benim arkadaşlıklarım devam ediyor. Asıl ayrıldıktan sonra dostluklarım devam ediyor. Benim AK Partili bir şahsiyet dostumdu. Gece arardı beni kutlardı. Bir gün Bakan oldu, aradım telefonumu açmadı. O yüzden Aydın Doğan ile dostluğum devam ediyor.

 12 Eylül’de idamla aranan arkadaşlarım vardı. Onlarla dostluklarımı sürdürdüm. Bana Aydın Doğan’la ilişkisi devam ettiği için böyle oldu denildiğinde çok üzülüyorum. Kitabını yazdım ben Aydın Doğan’ın. Aydın Bey’in medyaya dönüp dönmeyeceğini ona sorun. Buna ben cevap veremem. Ben kışları görmem onu. Yazın görüşürüz. Ancak dönecekse neden sattı gazeteyi. Daha aradan iki yıl geçti. Hiçbirimiz dönsek bile döndüğümüz yerde değiliz bambaşka bir medya var. Bu konu açıldığında dönmeyin derim. Böyle bir düşüncesi olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca benim sorunum değil. Ben kim olursa olsun tekrar çalışırım.

 Özkök’ün öne çıkan diğer açıklamaları ise şöyle;

 “HÜRRİYET’TEN AYRILIRKEN VEDA YAZISI YAZMADIM”

Hürriyet’ten ayrılırken veda yazısı yazmadım. 35 yıldır çalıştığım bir kurum bu. Bugüne gelmesinde benim çok payım oldu. Oradaki insanlarla aynı gazete etrafında buluştuk. Kopmadım ki ben oradan. Veda yazılarını klasik buluyorum. Bir de ‘başka bir mecrada buluşmak üzere’ denir. Medyalar değişiyor. Ayrılanlar çok başarılı işler yaptılar. Tek başına çok güzel işler yaptılar. Benim hayatla ilgili şöyle bir esprim oldu.