Gündem
11 Oca 2021 15:37 Son Güncelleme: 11 Oca 2021 16:18

Erman Toroğlu hakkında suç duyurusu!

Roman vatandaşlar, bir programdaki konuşmasında, “Böyle çingenelik olur mu?” diyen eski futbol hakemi ve televizyon yorumcusu Erman Toroğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Adliye çıkışı açıklama yapan AKP’nin Roman kökenli İzmir Milletvekili Cemal Bekle, "Arap'ın Acem'e, Acem'in Arap'a, beyazın siyaha veya siyahın beyaza hiçbir üstünlüğü olamadığı anlayışıyla yaşıyor ve her türlü ayrımcılığı, bölücülüğü lanetliyoruz" dedi.

Televizyon yorumcusu, eski futbol hakemi Erman Toroğlu'nun, Gaziantep Futbol Kulübü'nün Romanya uyruklu teknik direktörü Marius Sumudica'yı eleştirirken kullandığı, “Böyle çingenelik olur mu? Bu çingenelik” sözleri, Roman kökenli vatandaşların tepkisini çekti. AKP’nin Roman kökenli İzmir Milletvekili Cemal Bekle de bir grup Roman kökenli vatandaş ile İzmir Adliyesi'ne giderek, Toroğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

"Roman toplumu, bu milletin asli unsurudur"
Suç duyurusunun ardından AKP İzmir Milletvekili Cemal Bekle basına açıklama yaptı. Bekle, şunları kaydetti:

"Bizler nasıl ki olumsuz bir şeyi anlatırken 'Erman Toroğlu gibi davranma' diyerek bir kişiyi veya zümreyi aşağılayarak işaret etmiyorsak; Erman Toroğlu da kendisinden olmayanları işaret ederek aşağılayamaz. Roman toplumu, bu milletin asli unsurudur. Binlerce yıllık devlet geçmişimizde vatanına, milletine, bayrağına, ezanına sahip çıkmış, bu vatanın ve ay yıldızlı al bayrağının uğruna canlar vermiş ve şanlı bayrağın altında gururla yaşamıştır. Arap'ın Acem'e, Acem'in Arap'a, beyazın siyaha veya siyahın beyaza hiçbir üstünlüğü olamadığı anlayışıyla yaşıyor ve her türlü ayrımcılığı, bölücülüğü lanetliyoruz.”