Politika
25 Mar 2023 09:34 Son Güncelleme: 25 Mar 2023 09:40

Erkan Baş’tan dikkat çeken sözler! Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nu işaret etti…

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, Millet İttifakı ortaklarından Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ı işaret ederek dikkat çeken ifadeler kullandı. TİP milletvekillerinin ‘yargılanacaklar’ çıkışı hakkında konuşan Baş ‘Diyelim ki yargılama süreci var. Acaba ucu bana dokunur mu diye frenlemeye çalışan birisi varsa kusura bakmayın arkadaş biz size de karşı dururuz’ dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceklerini ilan eden Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Halk TV'de katıldığı canlı yayında dikkat çeken ifadeler kullandı. Özellikle TİP milletvekillerinin sıklıkla dile getirdikleri ‘yargılanacaklar’ çıkışı hakkında konuşan Erkan Baş’ın isim vermeden Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı işaret etmesi gündem yarattı.

Baş canlı yayında yaptığı açılamada, “Şimdi bakın açık konuşuyorum. Millet İttifakı'nın içerisinde daha önce iktidarın parçası olmuş topluluklar da var. Diyelim ki yargılama süreci var. Acaba ucu bana dokunur mu diye frenlemeye çalışan birisi varsa kusura bakmayın arkadaş biz size de karşı dururuz.” ifadelerini kullandı.

‘HEDEFİMİZ 50-55 İLDE SEÇİME GİRMEK’

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Halk TV'de yayımlanan Lider Masası programında gündeme dair sorularını yanıtladı.

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, "Tüm yurttaşlara söz veriyorum; Verdiğiniz her oy en iyi şekilde değerlendirilecek. Bizim hedefimiz 50-55 civarı ilde seçime girmektir." dedi.

Baş “Deprem sürecinde Türkiye İşçi Partisi’ne yapılan yardımların tümü deprem bölgesi için kullanıldı. Mesela tarikatlar, ‘Hocaefendimizin selamını getirdik’ diye içeri girip ‘Size güveniyoruz, bunları adil dağıtırsınız’ diyerek yardımlarını bize getirdiler. Böyle şeylerle karşılaştık.” ifadelerini kullandı.

Erkan Baş açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Bir tarafta hala hayat devam ederken deprem bölgesinde durum böyle değil. Depremi hiç unutturmamak gibi bir sorumluluğumuz var. Depremde işlenen suçların hesabını sormamız için buna da ihtiyaç var. İkisini de bir arada düşünmek lazım. Bugün bu depremin felakete dönüşmesinin arkasında ne var? Hazırlıklı olmamak var. Bugün de seçimi de depremle alakalı mücadele alanı olarak görmemiz lazım.

"DURUM DAHA KÖTÜ OLABİLİRDİ"

Recep Tayyip Erdoğan'a gelince, acaba kendisi kendi söylediklerine inanıyor mu? İnsanlar, bütün halk birbirine destek oldu. İnsanlar çaresizlik içinde yardım beklediler onlara ulaşılamadı. Sonra biz ne öğrendik. Kızılay'ın insanların çaresizliğinden para kazandığını, AFAD'ın işini yapamadığını öğrendik. Eğer yurttaşlar ve 'Buraya gelmediler' dediği belediyeler oraya gitmeseydi durum çok daha kötü olacaktı.

Türkiye'de asrın dayanışması örgütlendi. Bunu hiçbir siyasi parti kendi başına yapmadı. Esas olarak TİP'in farkı ne? Biz sıradan insanların yönetimde yer almasını savunan bir parti olduğumuz için, deprem haberi alınır alınmaz İstanbul'daki il merkezimiz dayanışma merkezi haline geldi. TİP'in yaptığı şey yurttaşın yüreğindeki dayanışma ruhuna katkı vermek oldu.