Politika
11 Mayıs 2023 15:38 Son Güncelleme: 11 Mayıs 2023 19:05

Erkan Baş'ın o sözleri yeniden gündem oldu: O çekilirse ben de çekilirim

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, 14 Mayıs seçimlerine 3 gün kala cumhurbaşkanı adaylığından çekildiğini açıkladı. İnce "İstedikleri kadar montaj kaset yapsınlar Memleket Partisi'ne her evden bir oy istiyorum. 'Saray'dan para aldı' çekilemez diyenlere sesleniyorum. Adaylıktan çekiliyorum. Bunu memleketim için yapıyorum" dedi.

Muharrem İnce'nin 14:00'te düzenlendiği basın toplantısı sonrası gözler kısa süre önce 'Adaylıktan çekilirse, adaylıktan çekilirim' polemiği yaşandığı TİP Genel Başkanı Erkan Baş'a çevrildi. Her ne kadar iki siyasi arasındaki polemik farklı koşullar için konuşulmuş olsa da Baş'ın, çekilme kararı için ne diyeceği merak konusu oldu.

Ne olmuştu?
Erkan baş geçtiğimiz hafta bir video çekerek cumhurbaşkanlığı adaylığından Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu lehine çekilmesi için Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’ye çağrı yaptı. İnce ise “Kendisi İstanbul 3. Bölge adaylığından çekilsin, bizim adayımızı desteklesin. Bakalım ne diyecek benim bu çağrıma” yanıt verdi.

"Çekiliyorsa ben de çekilirim"
Baş'ın bu çağrıya "Muharrem Bey, benim için 'Çekilsin' demiş. Benim çekilmem bir işe yarayamıyor ki. Çok istiyorsa buyursun gelsinler, Muharrem Bey çekiliyorsa ben de çekilirim. Bir problem yok bizim açımızdan. Muharrem İnce'nin cumhurbaşkanı adaylığından çekilmek için koşulu Erkan Baş'ın milletvekili adayı olmamasıysa, buyursun hemen çekilsin. Yeter ki bu ülkeyi o karanlık sürece son verecek bir yere taşıyalım." şeklinde karşılık vermesi ise İnce'nin adaylıktan çekilmesi sonrası yeniden gündem oldu.