Gündem
06 Ağu 2013 01:11 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:19

ERGENEKON'DA YANITI EN ÇOK MERAK EDİLEN SORU: NE KADAR YATACAKLAR?

Ergenekon davası sanıkları aldıkları mevcut ceza Yargıtay'da olduğu gibi onanırsa kaç yıl cezaevinde kalacak. İşte cevabı...

Ergenekon davasında mahkeme kararını açıkladı. Sanıklara verilen cezanın onaylanması halinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Veli Küçük, Gazeteci Tuncay Özkan gibi isimler 36 yıl cezaevinde kalacak. Müebbet cezası alan Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, emekli Orgeneral Hasan Iğsız gibi isimler ise 30 yıl cezaevinda kalmak durumda. İnfaz Kanunu’na göre, 34 yıl hapis cezası alan CHPİzmir Milletvekili Mustafa Balbay da en fazla 25 yıl cezaevinde kalacak.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi , Ergenekon davasına ilişkin tarihi kararında sanıklara ceza yağdırdı. Yerel mahkeme gerekçeli kararını tamamladıktan sonra dava dosyası temyiz incelemesi için Yargıtay’a gönderilecek. Önce Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, dava dosyasına ilişkin tebliğnamesini hazırlayacak. Balyoz davasına ilişkin temyiz incelemesi sürecinde Başavcılık 3 kişilik bir özel ekip kurarak, dosya üzerinde incelemesini tamamlayarak, tebliğnamesini hazırlamıştı. Başsavcılığın, kamuoyunun yakından ilgilendiği dava olması nedeniyle, hızlı bir şekilde inceleme yapabilmek adına benzer bir uygulamayı Ergenekon davası için de yapması bekleniliyor.
 
GÖZLER YARGITAY'DA
 
Başsavcılığı’nın tebliğnamesini tamamlamasının ardından dava dosyası temyiz incelemesi için Yargıtay 9. Ceza Dairesine gönderilecek. Daire sanık avukatlarının talebini olması halinde dosyayı, Balyoz davasında olduğu gibi duruşmalı olarak yapabilecek. Dosya üzerindeki incelemesini tamamladıktan sonra kararını açıklayacak. 

KARAR BOZULURSA
 
Eğer, Yargıtay yerel mahkemenin kararını onarsa sanıklar cezalarını çekmek üzere cezaevine gönderilecek. Ancak Yargıtay yerel mahkemenin kararını bozması halinde, dava dosyası tekrar yerel mahkemeye gönderilecek ve yargılama yeniden yapılacak.  

KİM NE KADAR YATACAK?
 
Ergenekon davası sanıkların aldıkları mevcut cezaların Yargıtay’da olduğu gibi onanması halinde, cezaevinde yatacakları süre “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun Hükümlerine” göre hesaplanacak. İnfaz kanuna göre, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan sanıklar 36 yıl cezaevinde kalmak zorunda. Müebbet hapis cezası alan sanıklar ise 30 yıl cezaevinde kalacak.
İnfaz Kanuna göre, ağırlaştırılmış müebbet veya müebbet hapis cezası almayan diğer sanıklar ise kendilerine verilen cezanın 4’te 3’ünü yatacaklar. Buna göre bazı Ergenekon davası sanıklarının haklarında verilen kararın onaylanması halinde cezaevinde kalacakları süreler şöyle:
*İşçi Partisi eski Genel Başkanı Doğu Perinçek’e ağırlaştırılmış müebbet ve ayrıca 34 yıl 4 ay hapis cezası: En fazla 40 yıl cezaevinde kalacak.
*Danıştay baskınını yapan Alparslan Aslan iki kez ağırlaştırılmış müebbet ayrıca 90 yıl 3 ay hapis cezası: En fazla 40 yıl yatacak.
*Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ müebbet: 30 yıl cezaevinde kalacak.
 *Gazeteci Mustafa Balbay 34 yıl 8 ay: 25 yıl 6 ay
*Sendikacı, eski Türk Metal Başkanı Mustafa Özbek müebbet: 30 yıl yatacak.
*Emekli Orgeneral Şener Eruygur ağırlaştırılmış müebbet: 36 yıl yatacak.
*Gazeteci Tuncay Özkan ağırlaştırılmış müebbet: 36 yıl yatacak.
*Emekli Orgeneral Hurşit Tolon müebbet: 30 yıl yatacak.
*Emekli Orgeneral Hasan Iğsız müebbet: 30 yıl yatacak.
*Emekli Orgeneral Nusret Taşdeler müebbet: 30 yıl yatacak.

Radikal