Polemik & Kulis
24 Haz 2022 09:49 Son Güncelleme: 24 Haz 2022 10:17

Erdoğan’la ilgili ‘tartıştırmak istemiyor’ iddiası! İşte aklındaki erken seçim tarihi…

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın adaylığını tartışmaya açmamak için erken seçime gideceği öne sürüldü.

Muhalefet partileri erken seçime işaret ederken, AK Parti kulislerinde seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılacağı konuşuluyor. Meclis’i temmuz ayında çalıştırma kararı alan iktidar, asgari ücretlilerden emeklilere kadar pek çok kesim için maaşlarda iyileştirme vaatleri de vermeye başladı. AK Partinin bu hamleleri erken seçim tartışmalarını daha da artırdı. CHP kurmayları “Biz başından beri bir erken seçim ihtimalini gündeme getiriyorduk” yorumunu yaptı.

"MAYIS AYI İÇİNDE SEÇİM YAPABİLİRLER"

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkan’ın haberine göre, Erdoğan’ın anayasaya göre üçüncü kez aday olup olamayacağına ilişkin tartışmanın “erken seçimle” ortadan kalkacağını söyleyen partililer, “Erdoğan adaylığını tartıştırmak istemiyor. Bu nedenle nisan ya da mayıs ayı içinde seçim yapabilirler” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan CHP yöneticileri, “Mayısta bir seçim olursa, yeni geçirdikleri Seçim Yasası da uygulamada oluyor, Erdoğan’ın adaylığı da tartışılmıyor. Bu nedenle büyük bir ihtimalle o dönemde seçim yapabilirler” diye konuştu.