Gündem
02 Mar 2016 08:54 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:22

Erdoğan'ın danışmanından Numan Kurtulmuş'a AYM yanıtı!

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un Erdoğan'a yönelik o sözlerine Başdanışmandan yanıt geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, AYM'nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki kararıyla ilgili sözleri için "Kendi kişisel düşüncelerini açıklamıştır" diyen Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'a, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı'ndan yanıt geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Afrika gezisinde olan Başdanışmanı Mustafa Akış, Twitter hesabından şu açıklamaları yaptı:

“Numan Kurtulmuş, ‘Sayın Cumhurbaşkanımız AYM kararıyla ilgili kendi kişisel düşüncelerini açıklamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla ilgili kendi kişisel konumunu ortaya koymuştur’ demişti.

AYM’nin hukuk ihlali yapmaması için yapılacak bir düzenleme; hükümetin tasarrufunda değildir. Düzenlemeyi yapacak olan yasamadır, TBMM’dir. Cumhurbaşkanı, Anayasamıza göre ‘devletin ve hükümetin’ başıdır ve Anayasanın uygulanmasını gözetir. (Md.104) AYM son kararında; 148. Md’ye aykırı bir biçimde yerel mahkeme yerine geçerek karar vermiş, tabii hâkim ilkesini ihlal etmiştir. Cumhurbaşkanımızın, AYM kararını eleştirmesi, ‘kişisel konumlanma’ değil; ‘devletin ve hükümetin başı’ sıfatıyla bir açıklamadır.”