Gündem
28 Kas 2019 10:10 Son Güncelleme: 28 Kas 2019 10:13

Erdoğan'ın damadından The Guardian'a İHA yanıtı

Baykar Teknik Müdürü ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar, İngiliz The Guardian gazetesinin iddiasına yanıt verdi...

Baykar Teknik Müdürü ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar, İngiliz The Guardian gazetesinin, "İngiliz şirket Baykar'a sistem satmasaydı, Türkiye şu anda İHA alanında global bir güç olamazdı" iddiasına Twitter'dan yanıt verdi.

The Guardian'da bugün Bethan McKernan ve Dan Sabbagh imzalı yayımlanan bir haberde, EDO MBM Technology şirketinin üretmiş olduğu bir füze kilit sistemi olmadan Türkiye'nin bu kapasiteye ulaşamayacağı iddia edilmişti.

Bu iddiaya ilişkin Twitter hesabından bir açıklama yapan Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, "Mekanik kilit. Sizden almıyoruz, hiç almadık. Her koşulda çalışmadığı gibi çok pahalı. Çok daha gelişmişini, uygun maliyete kendimiz özgün tasarlayıp ürettik. Şurasını doğru yazmışsınız, Türkiye SİHA teknolojisinde dünyada ilk 3’te. Kendi göbeğini kendin kes #MilliTeknolojiHamlesi" ifadelerini kullandı.