Medya
03 Haz 2015 12:07 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:37

Erdoğan'ın çocukları hangi makam arabasına biniyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çocukları Sümeyye Erdoğan ve Bilal Erdoğan'ın gittikleri illerde valilerden lüks makam aracı istediği iddia edildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın çocukları Sümeyye Erdoğan ve Bilal Erdoğan'ın gittikleri illerde valilerden lüks makam aracı istediği ve genellikle "Volkswagen Passat" marka aracı tercih ettiği öne sürüldü.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eski danışmanı ve Yeniçağ gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan bugünkü "Babaları Mercedes, çocukları Passat sever!.." başlıklı yazısında Sümeyye Erdoğan ve Bilal Erdoğan'ın gittikleri illerde valilerden istediği lüks makam araçlarını yazdı.

"Recep Erdoğan, ailesi ve avanesinin 'çerez' olarak gördüğü lüks araç kalemine Mercedes’ten sonra Passat eklendi" diyen Ahmet Takan, Bilal Erdoğan’ın 26 Mayıs’ta Malatya’daki toplantı öncesinde yaşanan makam aracı krizini şöyle anlattı:

"BİLAL ERDOĞAN İLLA PASSAT İSTEDİ"

"Bilal oğlanın kendisine tahsis edilen aracı beğenmediğini ve özellikle Passat istediğini buraya not edelim. Oldukça mütevazı(!) bir isteğin Malatya’da karşılanması için nasıl seferber olunmuş ona bakalım. Yine olup bitenleri, tanıklık eden bir bürokrattan dinleyelim;

'Bilal Erdoğan, Passat istiyor diye kamu kurum ve kuruluşların araçlarına bakıldı ancak o evsafta hem de sivil plakalı araç bulunamadı... Sonra daha geniş kapsamlı bir arama yapıldı; bir tek Afet İşleri’nde Passat olduğu tespit edildi. Araç sivil plakalı olduğu için Bilal Erdoğan’ın hizmetine sunuldu. Bilal Erdoğan illa Passat istedi diye İl Afet Müdürü’nün kiralık makam aracına sivil plakalı diye el konuldu. Müdürün haberi bile yoktu, o yüzden araçsız kaldı... Tabii ki yine resmî görevlendirme olmadan ve tabii ki tüm masraflar devletin kasasından... Kimse korkudan resmî prosedürü bile hatırlatamadı.'

"SÜMEYYE HANIM ARABAYI BEĞENMEDİ"

Sümeyye Erdoğan'ın da makam aracı konusunda gittiği illerde sorun çıkardığını iddia eden Takan, 29 Mayıs'ta Malatya'da yaşananlarla ilgili şunları yazdı:

"Sümeyye Erdoğan da kısa adı KADEM olan Kadın ve Demokrasi Derneği’nin -her ne hikmetse seçim dönemine rastlayan- il şubelerini açıyor. Aynı Bilal oğlan örneğinde olduğu gibi devletin tüm zevatı 'hazır ol' da bekliyor. Devletin tüm imkânları Sümeyye Hanım için de seferber ediliyor. Yine tanıklık eden bir bürokratın anlatımından;

'29 Mayıs’ta Malatya’ya gelen Sümeyye Hanım, aynı gün KADEM açılışı için Kahramanmaraş’a geçti. Tabii ki, sivil plaka takılmış resmî araçla... Sümeyye Hanım, kendisine teklif edilen arabayı beğenmedi ve Passat istedi. Belediyeye ait Esenlik şirketinden hemen sivil plakalı bir Passat getirildi ve onunla Kahramanmaraş’a geçti.'

DAVUTOĞLU'NUN KORUMLARINA NİSSAN QASHQAİ

Ahmet Takan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun miting programı için korumalarına Malatya YİKOB’un (Valiliğin Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı) "Nissan Qashqai" marka resmim aracının, resmî görevlendirme yazısı olmadan tahsis edildiğini öne sürdü. Takan, "Yine resmî araçların il dışına çıkması resmî prosedüre tabi iken bu araç ve başka araçlar Kahramanmaraş ve Adana’ya götürüldü. 28 Mayıs akşamı resmî araca sivil plaka takılıp korumalara verilmesine Vali göz yummak zorunda kaldı” diye yazdı.