Politika
07 Nis 2022 12:39 Son Güncelleme: 07 Nis 2022 12:41

Erdoğan’ın avukatı açıkladı: Kılıçdaroğlu için ‘disiplin hapsi’ seçeneği masada

Kılıçdaroğlu'nun mahkeme kararına rağmen Erdoğan için "beşli çetenin tahsildarı" demeyi sürdürmesine yönelik Cumhurbaşkanı'nın avukatları atacakları adımı değerlendiriyor. Masada, Kılıçdaroğlu için "disiplin hapsi" talebi de var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Beşli çetenin tahsildarı” ifadesini kullanmayı sürdürmesi üzerine “disiplin hapsi” için başvurmaya hazırlanıyor.

DW Türkçe’ye konuşan Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, Kılıçdaroğlu’nun mahkemenin bu ifadeleri kullanmaması yönünde aldığı tedbir kararına uymadığı gerekçesiyle hakkında “disiplin hapsi cezası” için mahkemeye başvurmayı değerlendirmeye aldıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine “Beşli çetenin tahsildarı” diyen Kılıçdaroğlu aleyhinde 1 milyon TL’lik tazminat davası açmıştı.

Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesi, Kılıçdaroğlu’nun benzer ifadeler kullanmaması yönünde, bundan sonraki süreçte daha dikkatli olması için ihtiyati tedbiren uyarılmasına karar vermişti.

KILIÇDAROĞLU GERİ ADIM ATMADI

Ancak Kılıçdaroğlu geri adım atmadı. Kılıçdaroğlu, önce Twitter hesabından yayınladığı videoda, ardından ise partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada “beşli çete” demeyi sürdürdü.

Kılıçdaroğlu, “Ben bunlara beşli çete dediğim için de beyfendi üzülmüş, incinmiş. Gücenmiş beyfendi. Evet sen beşli çeteye hizmet ediyorsun. Bir daha dava açmazsan namertsin” dedi.

Erdoğan’ın avukatı Aydın, disiplin hapsi cezası konusunda “Başvuruda bulunma hususunda henüz bir karar vermedik. Konuyu değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Erdoğan’ın avukatları, değerlendirme sonucunun ne olduğuna veya mahkemeye bu yönde bir başvuru yapıp yapmadıklarına ilişkin açıklama yapmadı.

DİSİPLİN HAPSİ NEDİR?

Disiplin hapsi, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 398. maddesinde düzenleniyor. Buna göre, mahkemeler tedbir kararlarına uymayan veya aykırı hareket eden kişiler hakkında altı aya kadar disiplin hapsi verebiliyor. Ancak bu hapis cezası yalnızca şikayet üzerine alınabiliyor.

Ancak Kılıçdaroğlu için bu kararın uygulanması için dokunulmazlığının kaldırılması gerekiyor.