Politika
27 Eki 2022 07:38 Son Güncelleme: 27 Eki 2022 07:38

Erdoğan’dan Mahir Ünal’a ‘gölgede bıraktın’ azarı! AK Parti kulislerinden sızdı…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Mahir Ünal’ı aradığı “çıkışının gereksiz olduğunu” söylediği ileri sürüldü. Ünal’ın sözlerinin Erdoğan’ın 28 Ekim’de açıklayacağı AK Parti Vizyon Belgesi’ni “gölgede bıraktığı” kaydediliyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal’ın, Cumhuriyeti ve Türk dilini hedef alan sözleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da kızdırdı. Ünal, Cumhuriyet ve Türk dili için “Kültür devrimi olarak Cumhuriyet bizim alfabemizi, dilimizi, bütün düşünmemizi yok etmiştir” ifadelerini kullanması tartışma yarattı.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu'nun haberine göre, Ünal’ın açıklamasına Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tepki geldi. Erdoğan’ın, Ünal’ı aradığı ve “açıklamalarının gereksiz olduğunu belirttiği” ifade edilirken Ünal’ın da Erdoğan’a, “sözlerinin yanlış anlaşıldığı” şeklinde savunma yaptığı ifade ediliyor. Erdoğan’ın ayrıca, 29 Ekim Cumhuriyetin ilanının 99. yıldönümü öncesinde partisinden böyle bir açıklamanın gelmiş olmasına da “kızdığı” kaydediliyor.

"PARTİYİ TARTIŞTIRIYOR"

Ünal’ın sözlerinin ayrıca “partiyi kamuoyu nezdinde tartıştırdığı ve bu tartışmanın da Erdoğan’ın daha önceki konuşmalarında 29 Ekim vurgusunun önüne geçtiği” de kaydedilirken bu açıklamaların 28 Ekim’de Erdoğan’ın açıklayacağı AK Parti Vizyon Belgesi’ni de “gölgede bıraktığı” kaydediliyor.

Bu nedenle de Erdoğan’ın Ünal’ı uyardığı ve “partiyi bu tür tartışmaların içine çekecek açıklamalarda bulunmaması gerektiğini” söylediği ifade ediliyor.